Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tysiące gatunków fauny i flory zagrożone wymarciem

0
Podziel się:

Ponad 17 tys. gatunkom flory i fauny (spośród 47 tys.) umieszczonym w
najnowszym wydaniu "czerwonej księgi" IUCN (Międzynarodowego Związku Ochrony Przyrody) grozi
poważne ryzyko wymarcia - donosi brytyjska prasa i BBC. Najbardziej zagrożone są płazy.

Ponad 17 tys. gatunkom flory i fauny (spośród 47 tys.) umieszczonym w najnowszym wydaniu "czerwonej księgi" IUCN (Międzynarodowego Związku Ochrony Przyrody)
grozi poważne ryzyko wymarcia - donosi brytyjska prasa i BBC. Najbardziej zagrożone są płazy.

"Jest coraz więcej naukowych dowodów wskazujących na poważny problem wymierania gatunków" - ostrzegła Jane Smart, dyrektorka IUCN (International Union for Conservation of Nature) odpowiedzialna za dział bioróżnorodności, cytowana przez wtorkowy dziennik "The Independent".

Według niej, przyjęty na przyszły rok cel zmniejszenia ubytku bioróżnorodności nie zostanie zrealizowany. W styczniu 2010 r. zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Rok Ochrony Bioróżnorodności.

Najnowsza wersja dorocznej "czerwonej księgi" IUCN, uchodzącej za najbardziej kompetentną ocenę bogactwa ziemskiej flory i fauny, wymienia płazy jako najbardziej zagrożone wymarciem żywe organizmy.

1 895 płazów, na ogólną liczbę 6 285 znanych gatunków, zagrożonych jest wymarciem, z czego 39 zakwalifikowanych jest jako już wymarłych. Dalsze 484 gatunków jest skrajnie zagrożonych, 754 zagrożonych, a 657 narażonych na wymarcie.

Np. nakrapiana ropucha (Nectophyrnoides asperginis) zamieszkująca rejon wodospadów Kihamsi w Tanzanii przestała być w ostatnich latach gatunkiem skrajnie zagrożonym, a stała się gatunkiem wymarłym w środowisku naturalnym.

Za powód uważa się wybudowanie tamy w górnym biegu rzeki, która drastycznie zmniejszyła przepływ wody w naturalnym środowisku tego gatunku płazów. Spuszczenie zatrutej pestycydami wody i odmiana grzybicy (chytridiomycosis) wyniszczyły gatunek.

Grzybica jest również prawdopodobnym powodem wymarcia gatunku żaby drzewnej zamieszkującej dżunglę w środkowej Panamie.

Spośród znanych w świecie 5 490 ssaków, 79 wyginęło w stanie naturalnym, 188 jest zagrożonych skrajnie, 449 zagrożonych i 505 narażonych na wymarcie. W najnowszej wersji "czerwonej księgi" figuruje po raz pierwszy gryzoń zamieszkujący tropikalną dżunglę Madagaskaru (tzw. voalavo).

Na tegorocznej liście znalazło się też po raz pierwszy 293 gadów, z czego 165 żyje na Filipinach. Ogólna liczba zagrożonych gadów sięga 1 677 gatunków, z czego o 22 sądzi się, że już wymarły.

Liczba zagrożonych gatunków flory sięga 12 151 pozycji. Jednym z nich jest rosnąca na wysokość 3 m "Królowa Andów", występująca tylko na wysoko położonych terenach Peru i Boliwii, która produkuje nasiona raz na 80 lat, po czym obumiera.

"W przeszłości martwiło nas wymieranie stosunkowo małej liczby gatunków najbardziej zagrożonych gatunków, obecnie niepokoimy się załamaniem się całych ekosystemów" - zauważa prof. Jonathan Baillie z Towarzystwa Zoologicznego w Londynie. (PAP)

asw/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)