Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 14:55

Tytani muzyki klasycznej na festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie

Utwory Brahmsa, Liszta, Mahlera, Straussa i Szymanowskiego będzie można usłyszeć podczas festiwalu La Folle Journee/ Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans, który odbędzie się od 29 września do 2 października w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Utwory Brahmsa, Liszta, Mahlera, Straussa i Szymanowskiego będzie można usłyszeć podczas festiwalu La Folle Journee/ Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans, który odbędzie się od 29 września do 2 października w Warszawie.

Festiwal, który w Polsce odbędzie się po raz drugi, ma popularyzować muzykę klasyczną, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Program każdego z "szalonych dni muzyki" wypełnią krótkie, maksymalnie 45-minutowe koncerty, które będą odbywać się m.in. w Teatrze Wielkim-Opery Narodowej i na scenie na Placu Teatralnym.

"Przez cztery jesienne dni Warszawa będzie pulsować takimi emocjami, jakie towarzyszą największym rockowym imprezom w Europie. Impulsem do wspólnego przeżywania muzyki będą jednak nie gitarowe riffy i transowe loopy, ale fantazje i preludia wielkich twórców przełomu XIX i XX wieku" - zapowiadają organizatorzy festiwalu m.in. z Sinfonii Varsovii, którzy w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zorganizowali konferencję prasową zapowiadającą muzyczne wydarzenie.

Tytuł festiwalu "Les Titans" nawiązuje do kompozytorów, których dzieła usłyszy warszawska publiczność: Johannesa Brahmsa, Franciszka Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa i Karola Szymanowskiego. Publiczność usłyszy m.in. V Symfonię cis-moll Mahlera, koncerty na fortepian Brahmsa, poematy symfoniczne Straussa. "Będziemy zanurzeni w wielkim nurcie muzycznym, który narodził się na początku wieku w Wiedniu. To jest temat, który z pewnością zainteresuje polską publiczność. Dzieła Mahlera, Brahmsa, a szczególnie Straussa stworzyły podwaliny muzyki filmowej" - powiedział pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu, Rene Martin.

Podczas festiwalu warszawskiej publiczności zaprezentują się tacy artyści jak m.in. dyrygenci Kazuki Yamada i Marc Minkowski, pianistka Etsuko Hirose, kwartet smyczkowy Modigliani oraz węgierski zespół Muzsikas. "To wykonawcy najlepsi z najlepszych. Swoim kunsztem będą bronić dzieł wielkich kompozytorów" - powiedział Martin. Poinformował, że poza artystami zza granicy wystąpią polskie zespoły - Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa.

La Folle Journee/Szalone Dni Muzyki to festiwal realizowany od 1995 r. na całym świecie, m.in. we Francji, Hiszpanii, Japonii i Brazylii. Na pomysł zorganizowania festiwalu muzyki klasycznej Rene Martin wpadł podczas koncertu U2, na który wybrał się ze swoimi dziećmi. "Widząc 35 tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie pomyślałem: +Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej?+ Nasz festiwal niesie takie same emocje jak koncert rockowy: zabawę, przyjemność i wspólne przeżywanie muzyki" - podkreślił. "Kto powiedział, że Mozarta i Bacha nie można słuchać w t-shircie i wytartych jeansach?" - dodał.

Głównym założeniem festiwalu jest ułatwienie jak najszerszej widowni udziału w koncertach muzyki na najwyższym poziomie. Dużą popularność zawdzięcza on niskim cenom biletów oraz występom najwybitniejszych światowych muzyków. Dla niektórych osób festiwal stanowi pierwszy kontakt z muzyką poważną.

"Sto lat temu muzyka budziła tak samo gorące emocje jak dziś, a jej twórcy mieli status równy współczesnym gwiazdom estrady" - powiedział dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia, Janusz Marynowski. "W utworach Mahlera, Straussa czy Szymanowskiego odbijają się ich osobiste dramaty, skomplikowane relacje uczuciowe, triumfy i porażki. Szalone Dni Muzyki to doskonała okazja, by się o tym przekonać i dać się ponieść emocjom tej muzyki" - ocenił dyrektor.

Do Polski festiwal zawitał po raz pierwszy w 2010 r. Pod hasłem "Chopin Open" uczczono obchody Roku Chopinowskiego. Przez trzy dni w 120 koncertach, które odbywały się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Teatrze Narodowym i w namiocie na Placu Teatralnym, wzięło udział 26 tys. osób. Na festiwalu wystąpili światowej sławy artyści, m.in. wokalistka Barbara Hendricks, pianista Boris Berezovsky, klawesynista Pierre Hantai i dyrygent Jacek Kaspszyk.(PAP)

nno/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz