Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tytuły Lady D. dla sześciu aktywnych niepełnosprawnych pań

0
Podziel się:

Sześć aktywnych, wnoszących istotny wkład w życie społeczne kobiet, które
zmagają się przy tym z własną niepełnosprawnością odebrało w poniedziałek w Sejmie dyplomy z
tytułem Lady D. Nazwa jest skrótem anglojęzycznego od Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna.

Sześć aktywnych, wnoszących istotny wkład w życie społeczne kobiet, które zmagają się przy tym z własną niepełnosprawnością odebrało w poniedziałek w Sejmie dyplomy z tytułem Lady D. Nazwa jest skrótem anglojęzycznego od Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna.

Tytuł honorowy Lady D przyznawany jest od 2002 r., a od roku 2009 wyróżnienia te przyznawane są w pięciu kategoriach.

W kategorii sport uhonorowana została w tym roku Natalia Partyka z Gdańska, która "mimo braku prawego przedramienia jest mistrzynią tenisa stołowego". Zdobyła m.in. brąz na Mistrzostwach Europy w 2008 i złoto na Mistrzostwach Polski 2009 r. Partyka na zawodach konkuruje z pełnosprawnymi zawodniczkami. W minioną niedzielę sportsmenka zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski osób pełnosprawnych.

W kategorii życie społeczne nagrodzono Annę Woźniak-Szymańską z Warszawy, która "mimo utraty wzroku z precyzją doskonałego menedżera i sercem społecznika zarazem, kieruje Polskim Związkiem Niewidomych oraz Ogólnopolską Koalicją na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością". "Skutecznie buduje także współpracę organizacji pozarządowych z Parlamentem" - podkreślono w uzasadnieniu.

W kategorii kultura i sztuka wyróżniono Jolantę Borek-Unikowską ze Szczecina, która "mimo głębokiej niepełnosprawności ruchu profesjonalnie realizuje swój talent malując ustami, a jednocześnie spełnia się w obowiązkach matki i w działalności społecznej".

W kategorii dobry start uhonorowano Karolinę Karbownik z Zabrza, która "studiuje prawo na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełni także rolę Rzecznika Studentów Niepełnosprawnych". "Mimo niesprawności ruchowej angażuje się w działalność społeczną: wolontariat w Polsce i Niemczech. Interesuje się lingwistyką prawniczą. W 2010 r. wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszy esej z języka prawniczego" - napisano w uzasadnieniu.

Wyróżnienie specjalne Kapituła Lady D. przyznała prof. Marion Hersh ze Szkocji, która "mimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera od lat opracowuje technologie wspomagające niewidomych, głuchoniemych i niesłyszących". "Na terenie całej Europy przeprowadziła badania na temat poruszania się tych osób, w wyniku czego opracowała rekomendacje dla Komisji Europejskiej i państw Unii" - głosi uzasadnienie.

Anna Woźniak-Szymańska, która w imieniu wszystkich nagrodzonych dziękowała za przyznane wyróżnienia, powiedziała o swych marzeniach, których realizacja sprawiłaby, że spełnionych niepełnosprawnych byłoby o wiele więcej.

"Pierwsze moje marzenie to takie, aby zbudować w Polsce trwały, ciągły system rehabilitacji społecznej i zawodowej, która z budżetu państwa finansowałaby koszyk usług rehabilitacyjnych dla każdej z grup osób niepełnosprawnych" - powiedziała. "Marzę również o tym, aby przedstawiciele organizacji pozarządowych, specjaliści, praktycy mogli mieć szansę na zreformowanie procedur bardzo ważnej dla nas instytucji - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" - dodała.

Plebiscyt Lady D. organizują wspólnie Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad przedsięwzięciem objęła w tym roku prezydentowa Anna Komorowska.

Tytuły Lady D. przyznaje Kapituła spośród kandydatur zgłaszanych przez jej członków lub spośród kandydatur zgłaszanych przez dowolne osoby za pomocą poczty e-mail. W skład Kapituły wchodzą dziennikarze, naukowcy, działacze społeczni. Są to osoby zarówno niepełnosprawne jak i niedoświadczające bezpośrednio niepełnosprawności, jednak dobrze orientujące się w tej tematyce. Wieloletnią przewodniczącą Kapituły była śp. wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek. Od tego roku Kapitule przewodniczy posłanka Magdalena Kochan.

Podczas poniedziałkowej gali Kochan podkreślała, że plebiscyt promować ma "te panie, które walcząc ze swoją niepełnosprawnością potrafią pomagać innym". (PAP)

js/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)