Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uchwała: należy zastanowić się nad formułą komisji etyki

0
Podziel się

Posłowie sejmowej komisji etyki poselskiej uważają, że należy zastanowić
się nad formułą funkcjonowania tej komisji. W uchwale przyjętej w środę podkreślają, że obecnie
Regulamin Sejmu nie pozwala na zdecydowane reakcje na zachowania posłów.

bEgjvXDV

Posłowie sejmowej komisji etyki poselskiej uważają, że należy zastanowić się nad formułą funkcjonowania tej komisji. W uchwale przyjętej w środę podkreślają, że obecnie Regulamin Sejmu nie pozwala na zdecydowane reakcje na zachowania posłów.

Uchwała komisji to element debaty o obniżeniu poziomu agresji w życiu politycznym, która wywiązała się po tragicznych wydarzeniach w łódzkim biurze PiS, gdzie w motywowanym politycznie ataku, jedna osoba została zastrzelona, a druga ciężko raniona nożem.

Posłowie komisji etyki uważają, że należy zastanowić się nad obecną formułą funkcjonowania tej komisji, ponieważ "zapisy regulaminowe Sejmu nie pozwalają na zdecydowane reakcje, adekwatne do poziomu niewłaściwych zachowań posłów".

bEgjvXDX

W ich ocenie, ponowne zdefiniowanie kompetencji komisji oraz wypracowanie mechanizmów "wyczulania" parlamentarzystów na język debaty publicznej, może stanowić pierwszy krok "na drodze do podniesienia poziomu kultury politycznej".

"Chcielibyśmy, aby każde z ugrupowań zasiadających w parlamencie zaproponowało swoją koncepcję zmian w tym zakresie. Wierzymy, że to właśnie takie działania mogą doprowadzić nas do celu, jakim jest wyeliminowanie języka agresji i drastycznych wypowiedzi polityków" - podkreślono w uchwale.

W uchwale posłowie napisali też m.in., że "życie postawiło wszystkich przedstawicieli polskiej polityki przed poważnym wyzwaniem", a "każdy dziś pyta o dopuszczalne granice wyrazistości debaty publicznej".

"Mimo ogromnego poruszenia, jakie wywołała łódzka tragedia, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że po raz kolejny stajemy w tym samym punkcie - wszyscy mamy świadomość, że przełamana została kolejna bariera, kolejna granica, która do tej pory wydawała się nieprzekraczalną" - czytamy w uchwale.

bEgjvXEd

Jak podkreślono, "znów stajemy wobec słów i zachowań, które pod presją emocji stały się wyrazem niedojrzałości i braku dystansu, który w szczególnie wrażliwych sytuacjach jest najbardziej pożądaną cechą".

W ocenie komisji, "rzetelność, bezinteresowność, dbałość o dobre imię Sejmu, jawność i odpowiedzialność - czyli oficjalny katalog zasad etyki poselskiej, za sprawą temperatury życia politycznego niejednokrotnie stawał się zbiorem deficytowych wartości". "Debata publiczna, w demokratycznym kraju może i powinna być wyrazista, lecz musi szanować godność osoby ludzkiej i pluralizm poglądów" - napisano w uchwale komisji.

Według komisji, nie można zaakceptować sytuacji, w której "tragedia po raz kolejny zamiast przesłanką do refleksji staje się impulsem do podgrzewania sporu politycznego". Komisja apeluje też "do przedstawicieli wszystkich partii politycznych o bardziej uważny dobór argumentacji w codziennych polemikach z koleżankami i kolegami z ław poselskich".

"Kolejna tragedia stała się inspiracją do wielu godnych uznania i pochwały zapowiedzi obniżenia poziomu agresji w debacie publicznej. W związku z tym pragniemy gorąco zachęcić przedstawicieli wszystkich klubów i kół, do podjęcia ściśle sprecyzowanych działań, na rzecz ograniczenia agresji, towarzyszącej pracy naszego parlamentu. Wspólnie zadbajmy, by i tym razem nie były to tylko deklaracje" - napisali członkowie komisji etyki.

bEgjvXEe

Uchwała - jak powiedział PAP szef komisji etyki Sławomir Rybicki (PO) - została przyjęta w głosowaniu przy jednym głosie sprzeciwu.

Wcześniej Rybicki zapowiedział pracę nad zmianami w Regulaminie Sejmu, które miałyby umożliwić komisji szybszą reakcję na nieetyczne zachowania posłów. Jak mówił, należy zwiększyć szybkość reakcji Sejmu i komisji etyki na nieetyczne zachowania posłów oraz informowania o karach dla posłów.

W czwartek w tej sprawie spotkają się komisje: etyki poselskiej oraz regulaminowa i spraw poselskich, a w piątek Rybicki będzie rozmawiał z Konwentem Seniorów. (PAP)

ajg/ mok/ mag/

bEgjvXEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)