Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchylona decyzja ws. centrum obsługi turystów przy muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Krakowskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości
postanowienie prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka, który nie wydał decyzji o warunkach zabudowy
dla inwestycji w b. oświęcimskiej bazie PKSiS. Ma tam powstać centrum obsługi turystów, którzy
przyjeżdżają do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowało w piątek biuro prasowe
muzeum.

Biała (PAP) - Krakowskie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości postanowienie prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka, który nie wydał decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji w b. oświęcimskiej bazie PKSiS. Ma tam powstać centrum obsługi turystów, którzy przyjeżdżają do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowało w piątek biuro prasowe muzeum.

Na początku sierpnia prezydent zawiesił postępowanie do 14 maja 2010 roku. Decyzję uzasadnił pracami nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według niego są one mocno zaawansowane, co z uwagi na planowaną inwestycję uzasadnia zawieszenie. Zapewnił, że dokument zostanie przyjęty najdalej w połowie przyszłego roku.

Muzeum odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.

Biuro prasowe muzeum podało, że według kolegium uzasadnienie wydanego przez marszałka postanowienia "nie wskazuje wiarygodnych przesłanek, które przemawiały za zasadnością zawieszenia postępowania". "Sam fakt przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego nie oznacza, że uzasadnione jest zawieszenie prowadzonego postępowania w sprawie o ustalenie warunków zabudowy, a okoliczność ta - sama w sobie - jest niewystarczająca. (...) Projektowana inwestycja nie stoi w sprzeczności z rozwiązaniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, który jest podstawą tworzonego planu" - napisano w uzasadnieniu decyzji.

Zadowolenia z decyzji kolegium nie ukrywa dyrektor muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński. "Decyzji utrudniającej inwestycję, którą podjął Janusz Marszałek, nie potrafię pojąć w kategoriach zdroworozsądkowego działania dla dobra publicznego. Sytuacja stała się zupełnie chora. Nowe parkingi i przestrzeń przyjęcia przyjeżdżających do muzeum są bardzo potrzebne" - tłumaczył Cywiński.

Prezydent Janusz Marszałek w rozmowie z PAP nie odniósł się do decyzji kolegium. Powiedział, że jej nie zna. Do magistratu jeszcze nie dotarła i dopiero, gdy się z nią zapozna, będzie mógł się do niej odnieść.

Projekt budowy nowego centrum dla odwiedzających muzeum, zlokalizowanego na terenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej i Spedycji, w bezpośredniej bliskości muzeum, zaaprobowała Międzynarodowa Rada Oświęcimska (MRO). Finansowanie możliwe jest dzięki nadzwyczajnej pomocy ministra kultury. W przyszłości powstanie tam parking i nowoczesna baza recepcyjna dla odwiedzających, których liczba cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W tym roku muzeum Auschwitz odwiedziło już ponad milion osób z całego świata. Nowe centrum oznacza także nowe miejsca pracy i przestrzenie dla funkcjonowania lokalnych firm.

Przeniesienie obsługi odwiedzających w nowe miejsce umożliwi stworzenie nowej wystawy wstępnej w poobozowym budynku, pełniącym obecnie funkcje recepcyjne. Jej celem będzie przekazanie odwiedzającym niezbędnej wiedzy z historii lat 30. XX w., rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski.

Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek od wielu lat wyrażał zastrzeżenia wobec funkcjonowania niektórych usług w muzeum. Szczególne kontrowersje wzbudzał parking muzealny oraz gastronomia. Samorządowiec podkreślał, że wyprowadzenie usług zapowiadała już w 1996 roku MRO, a później zapisy Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Według niego, usługi powinny zostać zlokalizowane w centrum, które pod koniec lat 90. przy muzeum wybudowała spółka Maja. Jej prezesem był Marszałek.

Przedstawiciele MRO zaprzeczali temu. Sekretarz Rady Marek Zając w oświadczeniu napisał dwa lata temu, że "w opinii Rady, dawniej postulowane przeniesienie działalności usługowej muzeum w inne miejsce nie zakładało przekazania jej w ręce jakiegokolwiek innego podmiotu prawnego, tym bardziej jakiejkolwiek prywatnej spółki".

W ubiegłym roku, po zakupieniu bazy, prezydent Oświęcimia w specjalnym oświadczeniu pochlebnie wyrażał się o planach muzeum.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska została powołana w 2000 roku. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących obecnie w Polsce.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. (PAP)

szf/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)