Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczczono 600. rocznicę zamordowania gdańskich burmistrzów

0
Podziel się:

Złożeniem kwiatów na grobie gdańskich burmistrzów: Konrada Leczkowa i Arnolda
Hechta uczczono 600. rocznicę ich śmierci. Burmistrzowie zostali zamordowania przez krzyżaków 6
kwietnia 1411 roku za to, że chcieli pozostać wierni polskiemu królowi.

Złożeniem kwiatów na grobie gdańskich burmistrzów: Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta uczczono 600. rocznicę ich śmierci. Burmistrzowie zostali zamordowania przez krzyżaków 6 kwietnia 1411 roku za to, że chcieli pozostać wierni polskiemu królowi.

Kwiaty na - mieszczących się w Bazylice Mariackiej - grobach dawnych burmistrzów złożyli w środę przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Adam Koperkiewicz oraz gospodarze Bazyliki.

Jak powiedział PAP Oleszek, on sam dopiero niedawno poznał historię zamordowanych burmistrzów. "Myślę, że właśnie o takich gdańszczanach - walczących o polskość miasta oraz o to, by dobrze się żyło jego mieszańcom, powinniśmy pamiętać. To dzięki nim Gdańsk wygląda dziś tak, jak wygląda" - powiedział PAP przewodniczący Rady Miasta.

Z kolei ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz Bazyliki, przypomniał, że świątynia, której jest gospodarzem jest wielką nekropolią, na której spoczywa bardzo wielu wybitnych gdańszczan. "Naszym obowiązkiem, jako współczesnego pokolenia gdańszczan jest pamiętać o tych poprzednikach. Ci dwaj burmistrzowie - wierni obywatele tego miasta, z pewnością zapisali się na stałe w jego historię" - powiedział PAP infułat.

Jak dodał proboszcz, będzie on czynił starania, by - być może wspólnie z miastem - zadbać o płytę nagrobną burmistrzów ulokowaną tuż przy głównym ołtarzu świątyni. Płyta ta - stanowiąca zarazem część kościelnej posadzki - została zniszczona (najprawdopodobniej w 1945 roku): brakuje w niej części środkowej, w której umieszczono m.in. nazwiska burmistrzów.

Zamordowanie dwóch gdańskich burmistrzów: Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta związane jest z wojną między krzyżakami a Polską i Litwą w latach 1410-11. Tuż po bitwie pod Grunwaldem władze pozostającego dotąd pod panowaniem krzyżaków Gdańska postanowiły oddać się pod opiekę króla Polski. W sierpniu 1410 roku mieszkańcy Gdańska złożyli hołd i przysięgę wierności królowi polskiemu.

Władze Gdańska obstawały przy zwierzchności Polski nawet na początku 1411 roku, gdy - w wyniku zawarcia pokoju toruńskiego - miasto miało wrócić pod władzę krzyżaków. Chcąc wymusić posłuszeństwo gdańszczan krzyżacy nałożyli na miasto ogromny podatek: by go wyegzekwować, gdański komtur zablokował wejście do gdańskiego portu.

6 kwietnia Konrad Leczkow i Arnold Hecht udali się do zamku krzyżackiego w Gdańsku, by wynegocjować z krzyżakami warunki ewentualnego porozumienia. Burmistrzowie zostali na zamku aresztowani i wkrótce zamordowani. Ich ciała zostały pochowane w Bazylice Mariackiej. Historyczne źródła podają, że pogrzeb odbył się w zupełnej ciszy, bez dzwonów. Miał to być znak trwogi, jaka ogarnęła miasto.

43 lata po zamordowaniu burmistrzów - w 1454 roku, w efekcie buntu podniesionego przez Związek Pruski przeciwko krzyżakom nakładającym na podległe mu miasta coraz to nowe podatki i inne niedogodności, Gdańsk znów znalazł się pod panowaniem polskim. Gdańszczanie zburzyli wówczas zamek miejscowego komtura. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)