Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczeń z Łańcuta wygrał 51. olimpiadę wiedzy o Polsce i świecie

0
Podziel się:

17-letni Marcin Michna, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie zajął
pierwsze miejsce w zakończonej w niedzielę w Warszawie 51. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i
Świecie Współczesnym.

17-letni Marcin Michna, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie zajął pierwsze miejsce w zakończonej w niedzielę w Warszawie 51. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, a jej zasadniczy cel stanowi rozbudzenie w młodych zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata. Konkurs organizuje specjalny Komitet działający na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W tej edycji do rywalizacji przystąpiło ok. 20 tys. uczniów, którzy musieli odpowiadać na pytania dotyczące m.in.: koncepcji roli państwa we współczesnym świecie, problemu samorządności, funkcjonowania parlamentu w systemie organów państwa, ideologii, doktryn politycznych i ruchów społecznych, genezy powstania poszczególnych ugrupowań politycznych, struktury gospodarki oraz zagrożeń cywilizacyjnych we współczesnym świecie.

Olimpiada była kilkuetapowa, 51. edycja trwała od listopada. W niedzielę odbył się jej ostatni etap. Uczniowie odpowiadali na pytania w ramach quizu na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Dwudziestu najlepszych olimpijczyków otrzyma w nagrodę indeksy na wybrane kierunki studiów na polskich wyższych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. W dwudziestce tej znaleźli się m.in. uczniowie z: I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, I Liceum Ogólnokształcącego w Nysie i Zespołu Szkół Licealnych im. W. Pola w Czersku.

Pierwsze miejsce zajął Marcin Michna z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. 17-latek powiedział PAP, że zainteresowanie zagadnieniami społeczno-politycznymi zaszczepili w nim dziadkowie. "Mój dziadek działał w Solidarności" - powiedział Michna. Jak wspominał, w jego rodzinie zawsze bardzo dużo rozmawiało się o polityce, komentowało bieżące wydarzenia. "Ja już jako ośmiolatek potrafiłem wymienić cały skład rządu polskiego" - pochwalił się Marcin Michna.

Zwycięzca konkursu myśli już o wyborze przyszłego kierunku studiów. Indeks gwarantuje Michnie zwycięstwo w olimpiadzie. "Jeszcze się zastanawiam, ale prawdopodobnie zdecyduję się na prawo - na Uniwersytecie Warszawskim lub Jagiellońskim" - powiedział. Pytany, czy nie marzy o karierze w polityce, przyznał: "Może spróbuję, ale bardziej nastawiam się na zawód prawniczy".

W uroczystym zakończeniu 51. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, które zorganizowano w niedzielę na Uniwersytecie Warszawskim wzięli udział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i wicepremier, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak. Komorowski tłumaczył młodzieży, że jedną z najważniejszych cech dobrego polityka jest odwaga. Pawlak, oceniając poziom wiedzy tegorocznych olimpijczyków, zwrócił uwagę, że "ich zainteresowanie polityką nie jest powierzchowne". "Nieprawdą są opinie, że młodzi Polacy mało interesują się polityką" - zauważył Pawlak.

  1. edycja olimpiady rozpoczęła się 20 listopada 2009 r. od zawodów na poziomie szkół. Pod koniec stycznia ci, którzy przeszli do kolejnego etapu, wzięli udział w zawodach okręgowych. Odbyły się one m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Poznaniu. 120 uczniów, którzy w tamtym etapie wypadli najlepiej, zakwalifikowano do zawodów na poziomie centralnym w dniach 13 i 14 marca.(PAP)

jp/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)