Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy "Ekspresu Solidarności" zwiedzili muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Około 200 młodych ludzi z ponad 40 krajów
świata, uczestników projektu "Ekspres Solidarności", zwiedziło we
wtorek Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Ekspres" odbywa się
przy okazji obchodów 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody
Nobla Lechowi Wałęsie.

Około 200 młodych ludzi z ponad 40 krajów świata, uczestników projektu "Ekspres Solidarności", zwiedziło we wtorek Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Ekspres" odbywa się przy okazji obchodów 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

Młodzi ludzie obejrzeli obozowe ekspozycje w blokach: czwartym, poświęconym zagładzie, i piątym, w którym zgromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich, m.in. włosy więźniów, protezy, buty i walizki z nazwiskami. Zobaczyli także blok 11, tak zwany blok śmierci, ścianę straceń, budynek krematorium I w Auschwitz, oraz były obóz Auschwitz II - Birkenau, miejsce masowej zagłady Żydów.

Młodzież była wyraźnie wstrząśnięta tym, co widziała. Julia Malyszowa z Moskwy podkreśliła, że obecność w tym miejscu, to ważna lekcja historii. "To dla nas Rosjan ważne, ponieważ cierpieliśmy wskutek sowieckiego totalitaryzmu. Teraz musimy wiedzieć jak najwięcej o historii. Dla Rosjan jest istotne, by walczyć dziś o demokrację" - powiedziała.

Studentka dziennikarstwa z Moskwy powiedziała, że była w byłym obozie Auschwitz już dwukrotnie. "Dziś rano nie chciałam tu jechać. Gdy było się tu raz, to już nie chce więcej. To się pamięta raz na całe życie. Nie chciałam wracać do tych depresyjnych nastrojów. Powinniśmy jednak pamiętać o tym miejscu. W codziennym życiu się o tym nie pamięta, nie myśli, ale wizyta w byłym Auschwitz ma sens i dobrze, że jest częścią +Ekspresu Solidarności+. Sądzę, że gdy wrócimy do domów, zrobimy coś, by udoskonalić świat" - powiedziała.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau powstał dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Do Auschwitz należała także sieć podobozów. Podczas II wojny światowej Niemcy zgładzili w obozie co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

Współorganizator "Ekspresu Solidarności" Andrzej Puchacz powiedział, że ma on pokazać to, co najcenniejsze nie tylko dla Polski, ale również dla Europy, jeśli chodzi o solidarność, proces transformacji i przyszłość nas.

Puchacz, mówiąc o wizycie w byłym obozie, dodał, że jest to miejsce, gdzie wolność była naznaczona dymami z krematoryjnych kominów. "Niedługo będziemy w Gdańsku i tam wolność inaczej wyglądała. O tę drugą formę wolności nam chodzi: poprzez demokrację, szacunek wzajemny do siebie, tolerancję" - powiedział.

Uczestnicy projektu w ciągu czterech dni, podróżując specjalnym pociągiem - "Ekspresem Solidarności", odwiedzą - oprócz Oświęcimia - Kraków - miejsca duchowej formacji Karola Wojtyły, Warszawę (Muzeum Powstania Warszawskiego), Gdańsk (Stocznia Gdańska) i Westerplatte.

Projekt obejmuje cykl wykładów i dyskusji na temat znaczenia wolności i godności w budowaniu pokojowego ładu na świecie, które dla młodych ludzi wygłoszą prof. Władysław Bartoszewski oraz amerykański pisarz George Weigel.

Głównym punktem projektu jest Gdańsk, gdzie 5 grudnia odbędzie się Forum Młodych - spotkanie młodzieży z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Swój udział w spotkaniu potwierdzili m.in. Dalajlama XIV i Frederik Willem de Klerk. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)