Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej o społeczeństwie cyfrowym

0
Podziel się:

Warunkiem rozwoju społeczeństwa cyfrowego jest upowszechnienie
szerokopasmowego dostępu do internetu - uznał Igor Ostrowski z zespołu doradców strategicznych
premiera podczas środowego panelu "Polska cyfrowa" odbywającego się w ramach Kongresu Kultury
Polskiej w Krakowie.

Warunkiem rozwoju społeczeństwa cyfrowego jest upowszechnienie szerokopasmowego dostępu do internetu - uznał Igor Ostrowski z zespołu doradców strategicznych premiera podczas środowego panelu "Polska cyfrowa" odbywającego się w ramach Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.

"W nadchodzących latach dostęp szerokopasmowy do internetu będzie miał takie samo znaczenie jak dostęp do elektryczności na początku XX wieku" - ocenił.

Jak zapewnił, priorytetem rządowego programu "Polska cyfrowa" będzie upowszechnienie szerokopasmowego dostępu do internetu i walka z potencjalnym wykluczeniem dużej części społeczeństwa z dostępu do tego nośnika informacji.

"Polska cyfrowa" będzie się skupiać na edukacji umożliwiającej pełne korzystania z zasobów cyfrowych oraz rozwoju wysokiej jakości treści i usług dostosowanych do potrzeb polskich odbiorców. Program ma skupiać się na zachowaniu i udostępnianiu w formie cyfrowej treści będących polskim dziedzictwem narodowym.

Szef doradców strategicznych premiera Michał Boni zaznaczył, że zmiany technologiczne, które dokonały się w ostatnich kilkunastu latach, powinny zmieniać podejście do kultury. "Dzięki dygitalizacji będzie można lepiej upowszechniać kulturę" - ocenił.

Według niego, przeniesienie do formy cyfrowej i upowszechnienie w internecie polskiej spuścizny kulturalnej będzie wymagało nie tylko nowych uregulowań prawnych, ale też porozumienia wszystkich zainteresowanych: środowisk twórczych, właścicieli praw autorskich, właścicieli mediów.

"Jest też potrzeba pewnych nakładów. Uważam, że kultura jest inwestycją i wspomaga rozwój, nie można patrzeć na nią tylko jak na obciążenie wydatkowe" - ocenił Boni.

Według niego, pieniądze na "Polskę cyfrową" mogą pochodzić z różnych źródeł. Tworzenie powszechnego szerokopasmowego dostępu do internetu dofinansowywane jest ze środków unijnych, a dotacje na ten cel wyniosą w ciągu najbliższych lat od 8 do 10 mld zł.

Część pieniędzy będzie pochodzić ze środków publicznych, np. z emisji obligacji. Zdaniem Boniego, uczestnictwem w programie może być zainteresowany także kapitał biznesowy.(PAP)

rgr/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)