Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy Światowego Kongresu Miłosierdzia modlili się o pokój

0
Podziel się:

O pokój i miłosierdzie dla świata modlili się w poniedziałek wieczorem w
byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau uczestnicy II Światowego Kongresu Miłosierdzia
Bożego odbywającego się w Krakowie-Łagiewnikach.

O pokój i miłosierdzie dla świata modlili się w poniedziałek wieczorem w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau uczestnicy II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego odbywającego się w Krakowie-Łagiewnikach.

Około 1,5 tys. wiernych w marszu milczenia przeszło spod bramy głównej byłego obozu wzdłuż rampy kolejowej, przy której od wiosny 1944 roku kończyły bieg transporty z deportowanym na zagładę Żydami, aż do pomnika ofiar obozu, położonego między ruinami dwóch największych krematoriów II oraz III.

Przed pomnikiem wierni zmówili modlitwę, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. W uroczystości uczestniczyli inicjatorzy Kongresu, kardynałowie - metropolita Wiednia Christoph Schoenborn i metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

Biskup Rakoczy podkreślał, że dla świata współczesnego Auschwitz jest świadectwem wojny niosącej nienawiść, zniszczenie i okrucieństwo, ale i miejscem, które objawia w niezwykły potencjał ludzkiego serca, odwagi, bohaterstwa i miłości. Wspomniał świętego Maksymilian Kolbego, a także zgładzoną w obozie świętą Teresę Benedyktę od Krzyża - Edytę Stein, która napisała w jednym z listów: "Bóg jest ponad wszelkie pojęcie miłosierny i wspaniałomyślny, i nagradza przeobficie już samą decyzję ofiarowania się jemu".

Nawiązując do motta Kongresu ("Miłosierdzie źródłem nadziei"), duchowny podkreślił, że "nie ma dla człowieka innego źródła nadziei niż miłosierdzie Boga".

"Bł. Jan Paweł II wołał: +Nie lękajcie się!+ Mamy się nie lękać, bo bogactwo bożego miłosierdzia jest większe od zła obecnego w świecie, od zła, które dostrzegamy w życiu społecznym i osobistym" - mówił.

Zdaniem ordynariusza bielsko-żywieckiego w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. "Z miłosierdzia Bożego wypływa autentyczny pokój między narodami, odmiennymi kulturami i religiami. Wszyscy przecież jesteśmy dziećmi jednego Boga, jednego Ojca. Pokój jest dziełem miłosierdzia. Papież Benedykt XVI powiedział: Aby pokój był prawdziwy i trwały, musi być budowany na skale prawdy o Bogu bogatym w miłosierdzie. Tylko ta prawda może uwrażliwić dusze na sprawiedliwość, otworzyć je na solidarność, zachęcić wszystkich do działania na rzecz ludzkości prawdziwie wolnej i solidarnej. Tak, tylko prawda o Bogu bogatym w miłosierdzie może stanowić autentyczny fundament pokoju" - podkreślił.

Duchowny zaapelował, aby "iskra Bożego miłosierdzia, zapalona w sercach, dotarła do wszystkich mieszkańców Ziemi i napełniła ich nadzieją oraz pokojem".

Metropolita Wiednia Christoph Schoenborn apelował podczas uroczystości, by po wizycie w Auschwitz uczestnicy pamiętali, że Boże miłosierdzie jest bezgraniczne. "Nie ma zła, nie ma grzechu, któremu nie dałoby rady Boże miłosierdzie. Jest tylko jeden grzech, którego Bóg nie może przebaczyć: gdyby ktoś nie uwierzył w jego wielkie miłosierdzie" - mówił.

II Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia odbywa się w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei". Uczestniczy w nim około 2 tys. osób z kilkudziesięciu krajów. Poprzedni Kongres odbył się trzy lata temu w Rzymie.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

szf/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)