Notowania

prezydent
24.03.2009 13:32

Uczestnik zabójstwa b. szefa ochrony prezydenta Czeczenii przekazany do Austrii

Czeczen, podejrzany o udział w zabójstwie Umara Israiłowa - b. szefa osobistej ochrony prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, został przekazany austriackim władzom sądowym na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czeczen, podejrzany o udział w zabójstwie Umara Israiłowa - b. szefa osobistej ochrony prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, został przekazany austriackim władzom sądowym na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Poinformowała o tym PAP we wtorek prok. Anna Wiśniewska, wicedyrektor biura obrotu prawnego z zagranicą Prokuratury Krajowej. Poszukiwany ENA przez austriackie władze sądowe 31-letni Turpał Ali J. został wydany Austrii w poniedziałek.

W lutym w hotelu pod Warszawą zatrzymali go antyterroryści i CBŚ. Według KGP była to najbardziej niebezpieczna i skomplikowana operacja Centralnego Biura Śledczego i Biura Operacji Antyterrorystycznych w tym roku.

Umar Israiłow został zastrzelony 13 stycznia 2009 r. w Wiedniu. Austriackie media cytowały relację przyjaciela rodziny ofiary, według którego na Israiłowa zastawiono zasadzkę. Został zastrzelony, gdy wyszedł ze swego mieszkania do sklepu. Dwaj sprawcy oddali do niego trzy strzały i uciekli samochodem.

Dzień po zabójstwie austriaccy prokuratorzy ogłosili, że nie mają dowodów, by miało ono tło polityczne. Kilka dni później austriacka policja zatrzymała sześciu Czeczenów podejrzanych o udział w tym zabójstwie.

Według austriackiej prokuratury, Israiłow zgłaszał władzom, że jest śledzony. Reprezentujący go prawnik mówił z kolei, że próbował uzyskać dla niego ochronę ze strony władz, ale jego wniosek został odrzucony.

Israiłow był w Czeczenii bojownikiem, a po objęciu amnestią został szefem ochrony prezydenta Kadyrowa. Potem wyjechał do Austrii, gdzie dostał azyl polityczny i złożył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę przeciwko Kadyrowowi.

Według "New York Timesa" i "International Herald Tribune" Israiłow w skardze zarzucił prezydentowi Czeczenii udział w torturach i porwaniach czeczeńskich bojowników z rodzinami. Miał też twierdzić, że Kadyrow osobiście go torturował, a po jego wyjeździe z Czeczenii, usiłując zmusić go do powrotu, więził jego ojca.

Rzecznik trybunału potwierdził, że Israiłow wniósł skargę przeciwko Rosji w 2006 roku, ale dodał, że wniosek nie był pełny i sąd nie może ujawnić szczegółów. (PAP)

wkt/ wkr/ woj/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz