Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UDSC: wnioski o nadanie statusu uchodźcy złożyło 79 Ukraińców

0
Podziel się:

W związku z sytuacją na Ukrainie Urząd do Spraw Cudzoziemców odnotowuje w
ostatnich dniach pojedyncze wnioski o nadanie statusu uchodźcy składane przez Ukraińców; od
początku roku do 6 marca wpłynęło ich 79 - poinformowała PAP rzeczniczka UDSC Ewa Piechota.

W związku z sytuacją na Ukrainie Urząd do Spraw Cudzoziemców odnotowuje w ostatnich dniach pojedyncze wnioski o nadanie statusu uchodźcy składane przez Ukraińców; od początku roku do 6 marca wpłynęło ich 79 - poinformowała PAP rzeczniczka UDSC Ewa Piechota.

W piątek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz pojechał na Podkarpacie, gdzie sprawdza gotowość służb i podległych jednostek na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Minister zapoznał się także z aktualną sytuacją na polsko-ukraińskim odcinku granicy. Odwiedził też poligon wojskowy w Nowej Dębie, gdzie planowane jest - gdyby zaszła taka konieczność - utworzenie tymczasowego obozowiska dla uchodźców.

W komunikacie opublikowanym w piątek na stronie MSW Sienkiewicz podkreślił, że ośrodek zostanie uruchomiony w wyjątkowym przypadku, dopiero wówczas, gdy zostałyby zapełnione już istniejące ośrodki dla uchodźców oraz placówki przygotowane przez wojewódzkie sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Zdaniem szefa MSW na razie nic nie wskazuje na to, żeby uruchamianie ośrodka było konieczne, gdyż nienotowany jest zwiększony napływ Ukraińców.

Także Piechota zaznaczyła, że taka ewentualność brana będzie pod uwagę tylko wtedy, gdy wyczerpane zostaną zasoby, którymi dysponuje UDSC.

Aktualnie Urząd dysponuje ok. 500 wolnymi miejscami w prowadzonych ośrodkach oraz ok. 250 wolnymi miejscami np. w świetlicach. Dodatkowo UDSC ma też możliwość pozyskania pięciu nowych obiektów z "wolnej ręki", co pozwoliłoby na dodatkowe zakwaterowanie ok. 600 cudzoziemców.

Piechota zapewniła, że Urząd pozostaje w stałym kontakcie z Komendantem Głównym Straży Granicznej oraz Dyrektorami Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, którzy przekazali informacje na temat zasobów lokalowych mogących stanowić zabezpieczenie w wypadku masowego napływu Ukraińców.

Do tej pory zweryfikowano możliwości kwaterunkowe w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim. Przygotowywane są wizyty w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Zdaniem Piechoty Ukraińcy rzadko składają wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Od listopada 2004 r. do końca stycznia 2005 r. - podczas tzw. Pomarańczowej Rewolucji - o ochronę międzynarodową ubiegało się 22 obywateli tego kraju. Zwróciła uwagę, że jednocześnie w 2004 r. nastąpił wzrost (o 117 proc.) liczby wniosków o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się w stosunku do 2003 r.

"Jest to zezwolenie uprawniające cudzoziemca do wystawiania zaproszeń krewnym i znajomym. Sytuacja na Ukrainie zmotywowała wielu obywateli tego państwa z długoletnim pobytem w Polsce do uzyskania zezwolenia umożliwiającego sprowadzenie krewnych z Ukrainy na swój koszt" - wyjaśniła rzeczniczka UDSC.

Podkreśliła, że obecnie można zaobserwować podobną tendencję. Od początku roku wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło 79 obywateli Ukrainy, natomiast o zezwolenie na osiedlenie się ubiegało się o ok. 20 proc. więcej obywateli Ukrainy niż rok temu, w tym samym okresie.

"Oczywiście Polska może się spodziewać nieznacznego wzrostu liczby potencjalnych uchodźców, jednak obywatele Ukrainy (podobnie jak Białorusini) preferują inne formy legalizacji pobytu" - dodała Piechota.

Poinformowała, że obecnie z pomocy osobom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy zapewnianej przez Departament Pomocy Socjalnej UdSC korzysta średnio 3,2 tys. osób z czego obywatele Ukrainy stanowią ok. 3 proc. (ok. 90 osób).

Każda osoba, która składa w Polsce wniosek o nadanie statusu uchodźcy, może liczyć na indywidualne postępowanie wyjaśniające pozwalające na obiektywną ocenę przedstawionych przez nią faktów, a także na pomoc socjalną. Osoba w tzw. procedurze uchodźczej (czekająca na rozpatrzenie wniosku) nie musi mieszkać w ośrodku, może skorzystać ze świadczeń, mieszkając poza nim. Otrzymuje wtedy pieniądze na wyżywienie i zakwaterowanie, zaś w ośrodku może korzystać z opieki medycznej, a dzieci - z nauki.(PAP)

akw/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)