Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: 400 tys. ludzi w Trypolisie potrzebuje pomocy humanitarnej

0
Podziel się

W Trypolisie, gdzie nadal brakuje paliwa, wody oraz lekarzy, co najmniej
400 tys. ludzi potrzebuje pomocy - oceniła w czwartek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej
Kristalina Georgiewa w rozmowie z agencją Associated Press.

bEiRiLOt

W Trypolisie, gdzie nadal brakuje paliwa, wody oraz lekarzy, co najmniej 400 tys. ludzi potrzebuje pomocy - oceniła w czwartek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa w rozmowie z agencją Associated Press.

"W Libii nadal są poważne problemy. Istnieje też ryzyko, że jeśli walki zostaną wznowione m.in. w okolicach Syrty, sytuacja może jeszcze bardziej się pogorszyć" - powiedziała Georgiewa.

Syrta, położona ok. 360 km na wschód od Trypolisu, jest rodzinnym miastem obalonego dyktatora Libii Muammara Kadafiego i ostatnim bastionem pułkownika na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

bEiRiLOv

Według Georgiewej, "w Trypolisie około jedna trzecia ludności potrzebuje pomocy". Stolica Libii liczy według różnych ocen od 1,2 mln do 2 mln mieszkańców. Po wybuchu powstania przeciwko dyktatorowi znaczna część imigrantów uciekła z miasta. Bez pracowników z zagranicy szpitale, piekarnie i inne podstawowe usługi zaczęły działać z utrudnieniem.

"Największym problemem jest niedobór pielęgniarek" - oceniła Georgiewa.

Wielu imigrantów, którzy postanowili zostać w Trypolisie, musi się ukrywać z obawy przed atakami powstańców, którzy uważają ich za domniemanych najemników Kadafiego.

Georgiewa zaapelowała do powstańczych władz, by wysłały jasny komunikat do swoich żołnierzy, aby ci nie mścili się na ok. 3 tysiącach imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy najprawdopodobniej nadal przebywają w okolicy miasta, nawet jeśli osoby te walczyły po stronie Kadafiego.

bEiRiLOB

Także Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest zaniepokojona losem cudzoziemców, którzy chcą opuścić Trypolis. "Wzdłuż wybrzeża i na farmach wewnątrz lądu znajdują się obozowiska dużych grup imigrantów, którzy potrzebują pomocy" - poinformowała OIM. "Nie mają jedzenia, wody, schronienia i pomocy lekarskiej. Imigranci wielokrotnie mówili, że boją się nękania i tego, że będą celem ataku" - dodała IOM.

Statek IOM w nocy ze środy na czwartek po raz trzeci ewakuował obcokrajowców z Trypolisu.(PAP)

jhp/ kar/

9695778

bEiRiLOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)