Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: 633 tys. euro dla polskiej branży motoryzacyjnej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek władz Polski o wsparcie w kryzysie
polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Kwota 633 tys. euro ma pomóc 590 zwolnionym pracownikom
wielkopolskich przedsiębiorstw w powrocie do pracy.

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek władz Polski o wsparcie w kryzysie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Kwota 633 tys. euro ma pomóc 590 zwolnionym pracownikom wielkopolskich przedsiębiorstw w powrocie do pracy.

Chodzi o pomoc z "Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji".

Dzięki wsparciu z funduszu, zwolnieni pracownicy przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce mają zostać wysłani na różne szkolenia, by zmienić kwalifikacje. Fundusze mają być też przeznaczone na pomoc w samozatrudnieniu, sprzęt i doposażenie miejsc pracy oraz dodatki na szkolenia.

Polska w lutym złożyła wniosek o wsparcie po tym, jak pracę straciło 1104 pracowników dwóch wielkopolskich przedsiębiorstw produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Po pozytywnej ocenie przez KE, wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, które zatwierdzają przekazanie środków.

"Popyt w przemyśle motoryzacyjnym w Europie gwałtownie spadł, co oznacza trudności dla pracowników. Jestem przekonany, że dzięki dzisiejszej decyzji pracownicy ci zwiększą swoje umiejętności, co pomoże im wrócić na rynek pracy" - powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego Laszlo Andor.

Pomoc dotyczy dwóch firm: SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. Jak informuje KE, zwolnienia były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który spowodował znaczny spadek popytu na samochody i części samochodowe. "Produkcja samochodów w Polsce w pierwszej połowie 2009 r. stanowiła jedynie 48,7 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r., a w sektorze samochodów ciężarowych zaledwie 27 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 roku" - informuje w KE w komunikacie.

Problem najbardziej dotknął trzy powiaty w południowej Wielkopolsce: Ostrzeszów, Leszno i Rawicz. Od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. osoby, które straciły pracę w obu przedsiębiorstwach, stanowiły 9 proc. ogółu bezrobotnych w Lesznie, 14,8 proc. w Rawiczu i 33,4 proc. w Ostrzeszowie.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Polska dostanie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Od początku działania tego funduszu w 2007 roku, był on uruchamiany już 65 razy na łączną kwotę rzędu 373 miliona euro, co pozwoliło udzielić pomocy ponad 70 000 pracowników.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)