Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: 8 byłych liderów socjalistycznych chce kontrkandydata dla Barroso

0
Podziel się

Ośmiu byłych socjalistycznych przywódców
europejskich, w tym Niemiec Gerhard Schroeder i Aleksander
Kwaśniewski, zaapelowało o wysunięcie przez Partię Europejskich
Socjalistów kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

bEjcwWGd

Ośmiu byłych socjalistycznych przywódców europejskich, w tym Niemiec Gerhard Schroeder i Aleksander Kwaśniewski, zaapelowało o wysunięcie przez Partię Europejskich Socjalistów kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Deklaracja zatytułowana "Program, większość i kandydat, by zmienić Europę" powstała z inicjatywy byłego prezydenta i premiera Portugalii Mario Soaresa. Podpisali ją także Francuz Lionel Jospin, Hiszpan Felipe Gonzalez, Fin Paavo Lipponen, Grek Kostas Simitis i Austriak Franz Vranitzky.

"Europejska Partia Ludowa (EPP) już przedstawiła swego oficjalnego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej" - głosi deklaracja, odnosząc się do Jose Manuela Barroso.

bEjcwWGf

"Socjaliści, socjaldemokraci i wielu innych zwolenników postępu z nadzieją oczekuje na kandydata wywodzącego się z Partii Europejskich Socjalistów (PES), jedynej partii europejskiej mogącej rywalizować o przywództwo z EPP" - uważają sygnatariusze deklaracji.

"W Parlamencie Europejskim może się zrodzić nowa większość, stwarzając rzeczywistą szansę dla kandydata PES. Właśnie dlatego kierujemy ten apel do socjalistów i socjaldemokratów, bazując na naszej wspólnej odpowiedzialności historycznej" - czytamy w deklaracji.

Dokument jest reakcją na poparcie Barroso przez trzech socjalistycznych szefów rządów: Brytyjczyka Gordona Browna, Hiszpana Jose Luisa Zapatero i Portugalczyka Jose Socratesa. (PAP)

mw/ mc/

bEjcwWGl

5980

bEjcwWGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)