Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: 9 ministrów za wymianą danych, by śledzić Europejczyków w Syrii

0
Podziel się:

Ministrowie spraw wewnętrznych dziewięciu krajów, w tym Polski, argumentują
w liście do komisji PE, że potrzebna jest wymiana danych psażerów w UE, by śledzić Europejczyków
walczących w Syrii - poinformował w piątek brukselski tygodnik "European Voice",

Ministrowie spraw wewnętrznych dziewięciu krajów, w tym Polski, argumentują w liście do komisji PE, że potrzebna jest wymiana danych psażerów w UE, by śledzić Europejczyków walczących w Syrii - poinformował w piątek brukselski tygodnik "European Voice",

Jak napisał na swoim portalu, ministrowie wystąpili do szefa komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego Juana Lopeza Aguilara z wnioskiem o przyspieszenie przyjęcia unijnego systemu wymiany danych pasażerów.

Ministrowie mieli w liście wyrazić obawy w sprawie liczby Europejczyków przyłączających się do rebeliantów w Syrii. "Rządy krajów członkowskich są coraz bardziej zaniepokojone setkami obywateli UE - zwłaszcza z Francji i Belgii - którzy wyjechali do Syrii, by walczyć z reżimem Baszara el-Asada, często w szeregach grup dżihadystów" - czytamy w "European Voice".

Według tygodnika ministrowie mieli opisać tę sytuację w swoim liście jako "bez precedensu" i wskazać, że unijny system wymiany danych pasażerów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów śledzenia bojowników i młodych rekrutów podróżujących z Europy do Syrii i zapobiegania atakom terrorystycznym w Europie.

Tygodnik wymienił, że sygnatariusze listu to odpowiedzialni za sprawy antyterrorystyczne ministrowie z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Holandii, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

PAP uzyskała w piątek potwierdzenie w przedstawicielstwie RP przy UE, że list podpisał polski minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. List do komisji PE w środę przekazała Francja.

"European Voice" pisze, że chodzi o wymianę danych pasażerów lotniczych takich jak nazwisko, adres, numer karty kredytowej oraz numer telefonu użyty do rezerwacji biletu. "Kraje członkowskie już zbierają i wymieniają takie dane ze Stanami Zjednoczonymi (na podstawie umowy - PAP), ale nie między sobą" - czytamy.

Komisja Europejska zaproponowała system wymiany danych pasażerów w UE w 2011 r. W tym roku propozycja została odrzucona przez komisję PE ds. swobód obywatelskich. Jednak, jak pisze tygodnik, w ubiegłym miesiącu po tym gdy europejskie rządy alarmowały o rosnącej liczbie obywateli UE przyłączających się do syryjskich rebeliantów, PE skierował propozycję do komisji do ponownego rozpatrzenia.

W ubiegłym miesiącu minister spraw wewnętrznych Francji Manuel Valls powiedział, że w Syrii walczy 50 obywateli francuskich. Dodał, że 40 Francuzów przemieszcza się obecnie do lub z Syrii, a 30 już powróciło i jest pod obserwacją wywiadu; garstka Francuzów zginęła w Syrii. (PAP)

jzi/ ksaj/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)