Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE apeluje o dochodzenie ws. izraelskiego ataku na konwój

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedz Ashton z konferencji prasowej w Warszawie
#

# dochodzi wypowiedz Ashton z konferencji prasowej w Warszawie #

31.05. Bruksela (PAP/Reuters, PAP) - Unia Europejska zaapelowała w poniedziałek o dochodzenie ws. ofiar izraelskiego ataku na konwój, który próbował dopłynąć do Strefy Gazy. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wezwała do otworzenia granicy Gazy w celu przepływu pomocy, towarów i ludzi.

Ashton "w imieniu Unii Europejskiej żąda, by przeprowadzono pełne śledztwo dotyczące okoliczności wydarzenia. Wzywa do niezwłocznego, trwałego i bezwarunkowego otwarcia przejścia w celu przepływu pomocy humanitarnej, towarów handlowych i osób do Gazy jak i z niej" - oznajmił rzecznik szefowej unijnej dyplomacji.

Dodał, że przedstawicielka UE wyraża głęboki żal z powodu wiadomości o ofiarach śmiertelnych i aktach przemocy, do których doszło w trakcie przejęcia konwoju.

Po południu na konferencji prasowej w Warszawie Ashton poinformowała, że rozmawiała w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych Izraela Awigdorem Liebermanem. "Powiedziałam, że Izrael powinien niezwłocznie wszcząć dochodzenie, któro wyjaśni okoliczności tego zdarzenia" - relacjonowała przebieg rozmowy telefonicznej.

Zaznaczyła, że w poniedziałek Unia będzie prowadziła "działania koordynacyjne" z krajami Wspólnoty w tej sprawie.

Komandosi izraelscy przejęli w poniedziałek sześć statków, które chciały przełamać blokadę morską Strefy Gazy, by wwieźć tam pomoc humanitarną. Armia izraelska twierdzi, że propalestyńscy działacze zaczęli strzelać do żołnierzy z ostrej amunicji. Zginęło według mediów 19 aktywistów, armia podaje liczbę co najmniej 10.(PAP)

joko/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)