Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Barnier w obronie społecznego wymiaru rynku wewnętrznego

0
Podziel się:

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier stanął w obronie
społecznego wymiaru europejskiego modelu gospodarczego, prezentując w środę "Akt Jednolitego
Rynku". KE chce przywrócić firmom i obywatelom UE wiarę w to jedno z głównych osiągnięć UE.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier stanął w obronie społecznego wymiaru europejskiego modelu gospodarczego, prezentując w środę "Akt Jednolitego Rynku". KE chce przywrócić firmom i obywatelom UE wiarę w to jedno z głównych osiągnięć UE.

"Widzieliśmy szkody spowodowane przez karykaturalny liberalizm w sektorze finansowym przez ostatnie 15-20 lat. Podatnicy brytyjscy, francuscy i inni ponieśli koszty zachowania niektórych szalonych i niemoralnych bankierów na fali ultraliberalizmu i deregulacji" - oświadczył na konferencji prasowej Barnier, który w KE odpowiada także za usługi finansowe.

Aby wzmocnić społeczną gospodarkę rynkową, KE chce, by w centrum jednolitego rynku znaleźli się ludzie: "jako konsumenci, podatnicy, pracownicy, inwestorzy, przedsiębiorcy, pacjenci i emeryci".

KE odnawia unijny wspólny rynek w 20 lat po powstaniu, usuwając pozostające na nim bariery, które przeszkadzają obywatelom i przedsiębiorcom. Barnier naciskał na socjalny wymiar tego rynku, choć po długiej dyskusji komisarzy przepadł jego pomysł, by wśród 50 postulatów zapisać prawo do strajku. Barnier relatywizował porażkę, przekonując, że takie prawo i tak obowiązuje jako jedno z praw podstawowych w UE.

W "Akcie Jednolitego Rynku" KE zapowiada, że każda nowa zgłaszana przez nią propozycja legislacyjna będzie prześwietlona pod kątem społecznym, czyli wpływu na rynek pracy, płace itd. KE zamierza też położyć większy niż wcześniej nacisk na "europejski dialog społeczny", podczas gdy w ostatnich latach była krytykowana przez związkowców za zbyt liberalną politykę.

Dokumentowi Barniera towarzyszy "Raport ws. Obywatelstwa" przygotowany przez komisarz Viviane Reding, odpowiedzialną za sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo. KE proponuje w nim środki, które mają ułatwić życie mieszkańcom UE korzystającym z prawa do zawarcia związku małżeńskiego, nabycia domu lub zarejestrowania auta w innym kraju UE.

"Przedsiębiorstwa i obywatele czerpią ogromne korzyści z nieustającego dążenia UE do usunięcia barier wewnętrznych, które utrudniały przepływ towarów, usług i osób. Chciałabym iść dalej, tak aby każdy - począwszy od turysty, poprzez studenta i pracownika, po właściciela małego przedsiębiorstwa - mógł faktycznie korzystać z europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości" - powiedziała Reding.

Reding zapowiada m.in. nowe zasady ochrony urlopowiczów przed bankructwem ich biura podróży w trakcie wakacji; wzmocnienie praw pasażerów wszystkich środków transportu w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania połączenia; ułatwienie procedur rozpatrywania transgranicznych sporów konsumenckich; uproszczenie formalności związanych z rejestracją pojazdów kupionych w innym kraju.

W ramach usprawnienia wspólnego rynku będzie nowa dyrektywa o prawach autorskich, która zapewni m.in. powszechny dostęp obywateli wszystkich krajów do sklepów internetowych. KE zapowiada też m.in. dyrektywę o opodatkowaniu energii uzależniającą akcyzę od wysokości emisji CO2, a także akty prawne zapewniające dostęp małych i średnich firm do rynku zamówień publicznych. KE ma też w przyszłym roku przedstawić dyrektywę o wspólnych kryteriach obliczania podstawy podatku od przedsiębiorstw (CIT). Zapowiada też, że do lat 2020-30 powstanie wspólny rynek energii w UE.

z Brukseli Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)