Notowania

wiadomości
03.02.2011 18:56

UE: Barroso: Plan Działania ws. osi Północ-Południe

W drugiej połowie roku ma być zatwierdzony Plan Działania ws. osi połączeń energetycznych Północ-Południe - powiedział w czwartek szef KE Jose Barroso przed kolacją z premierami Grupy Wyszehradzkiej i Bułgarii, w tym Donaldem Tuskiem, oraz prezydentem Rumunii.

Podziel się
Dodaj komentarz

W drugiej połowie roku ma być zatwierdzony Plan Działania ws. osi połączeń energetycznych Północ-Południe - powiedział w czwartek szef KE Jose Barroso przed kolacją z premierami Grupy Wyszehradzkiej i Bułgarii, w tym Donaldem Tuskiem, oraz prezydentem Rumunii.

"Infrastruktura energetyczna jest podstawą naszego rynku wewnętrznego i ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Europy. Inicjatywa Północ-Południe, którą przedstawię dzisiaj przed szczytem Rady Europejskiej w piątek, ma do odegrania szczególną rolę we wzmacnianiu strategicznej infrastruktury energetycznej UE" - oświadczył Barroso.

Projekt Północ-Południe, od bałtyckiego gazoportu LNG w Świnoujściu, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry po Adriatyk w Chorwacji i wybrzeża w Rumunii i Bułgarii na Morzem Czarnym, obejmujący wiele interkonektorów dwustronnych lub narodowych gazociągów - już istniejących bądź będących na różnym etapie planowania lub budowy - należy do priorytetowych projektów Unii Europejskiej.

"Projekt Północ-Południe zapewni swobodny i zróżnicowany przepływ energii w Europie Środkowej i Wschodniej, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo gospodarcze regionu i naszej całej Unii. Przygotuje również region, by mógł służyć jako ważna brama do korytarzy przesyłowych z Północy po Morze Kaspijskie" - powiedział szef KE.

Podczas kolacji ma być powołana Grupa Wysokiego Szczebla ds. połączeń Północ-Południe, której pierwsze posiedzenie pod przewodnictwem komisarza ds. energii Guenthera Oettingera odbędzie się 9 lutego.

"Następnym krokiem będzie przygotowanie przez Grupę Wysokiego Szczebla szczegółowego Plan Działań poprzez konkretne projekty priorytetowe i niezbędne działania wraz kalendarzem realizacji połączeń Północ-Południe, zarówno dla gazu, ropy, jak i energii elektrycznej. Celem jest, aby ten plan został zatwierdzony w drugiej połowie roku" (czyli w trakcie polskiej prezydencji w UE - PAP) - powiedział Barroso.

Kolacja poprzedza piątkowy szczyt przywódców państw UE, który w znacznej części będzie poświęcony polityce energetycznej UE.

Zgodnie z uzyskanym przez PAP w czwartek projektem wniosków z energetycznego szczytu, UE chciałaby, żeby do końca 2014 roku zakończona została integracja rynku gazu i elektryczności w UE, aby "po 2015 roku żaden kraj nie pozostawał odizolowaną wyspą" - napisano w dokumencie. Nie przesądza on jednak skąd wziąć środki na finansowanie niezbędnych w tym celu inwestycji.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz