Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Będzie decyzja ws. funduszy spekulacyjnych mimo sprzeciwu Londynu

0
Podziel się

Mimo sprzeciwu nowego konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii, ministrowie
finansów krajów UE mają we wtorek uzgodnić regulację funduszy spekulacyjnych typu hedge funds.
Hiszpańska prezydencja przy poparciu KE jest zdeterminowana, by projekt przeszedł.

bEijLVLV

Mimo sprzeciwu nowego konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii, ministrowie finansów krajów UE mają we wtorek uzgodnić regulację funduszy spekulacyjnych typu hedge funds. Hiszpańska prezydencja przy poparciu KE jest zdeterminowana, by projekt przeszedł.

"Jestem za sprawiedliwą regulacją" - zadeklarował w poniedziałek unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług finansowych Michel Barnier, pytany o obawy Wielkiej Brytanii przed zbytnią ingerencją w działalność londyńskiego City, skąd zarządzanych jest 70 proc. europejskich tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych.

W minionym tygodniu hiszpańska minister finansów Elena Sagado postawiła sprawę jasno w dzienniku "Financial Times": "projekt dyrektywy dysponuje wystarczającą większością kwalifikowaną i naszym zamiarem jest jego przyjęcie" - powiedziała.

bEijLVLX

Perspektywę przegłosowania Wielkiej Brytanii podczas wtorkowego posiedzenia ministrów finansów w Brukseli komentatorzy odebrali jako zapowiedź pierwszego starcia nowo wybranego konserwatywnego premiera Davida Camerona z partnerami w UE. Obserwatorzy wskazują, że o ile socjalistyczny rząd w Madrycie zgodził się w marcu na prośbę laburzystowskiego rządu Gordona Browna na przesunięcie dyskusji o kontrowersyjnej dyrektywie, o tyle nie chce już robić takich gestów wobec konserwatystów.

Brytyjczycy chcą chronić potencjał i atrakcyjność City jako centrum światowych finansów. Dla KE dyrektywa dotycząca firm zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI) jest kluczowym elementem unijnej architektury nadzorczej, stanowiącej odpowiedź na kryzys finansowy. Zakłada ona więcej przejrzystości i uregulowanie działania funduszy hedgingowych, venture capital i private equity, nieruchomościowych czy towarowych. Są to w większości fundusze zamknięte, przeznaczone dla wąskiego grona inwestorów instytucjonalnych. Dotychczas nie podlegały regulacji, w przeciwieństwie do funduszy otwartych (tzw. UCITS).

W zamian dyrektywa wprowadza paszport, o który walczą inwestorzy i zarządzający funduszami. To system, dzięki któremu spełnienie wymogów regulacyjnych w jednym kraju UE, da prawo prowadzenia działalności w pozostałych krajach. Analogiczna zasada jednolitego paszportu europejskiego funkcjonuje dla banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych otwartych.

Kwestią sporną jest dopuszczenie do oferowania w UE produktów zagranicznych funduszy i kontrola nad nimi. Z tego zresztą powodu, amerykański sekretarz skarbu Tim Geithner w liście do Barniera, wyrażał zaniepokojenie "różnymi propozycjami, które mogłyby być dyskryminacyjne wobec firm z USA i zakazać im dostępu do rynku UE, z którego korzystają obecnie".

bEijLVMd

Szacuje się, że ZAFI zarządzają obecnie aktywami o wartości ok. dwóch bilionów euro.

Michał Kot (PAP)

kot/ drag/ jbr/

bEijLVMy
fundusze
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)