Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Bliskie porozumienie ws. programu ratunkowego dla Cypru

0
Podziel się:

#
wstępne porozumienie ws. programu pomocy dla Cypru
#

# wstępne porozumienie ws. programu pomocy dla Cypru #

25.03. Bruksela (PAP) - Z siedmiogodzinnym opóźnieniem ministrowie finansów strefy euro rozpoczęli w nocy z niedzieli na poniedziałek dyskusję o warunkach programu ratunkowego dla zagrożonego bankructwem Cypru.

Posiedzenie eurogrupy rozpoczęło się po godz. 1. w nocy, po tym jak prezydent Cypru Nikos Anastasiadis uzgodnił plan ratunkowy dla swego kraju z szefami Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Nasze wysiłki przynoszą efekty" - napisał Anastasiadis na Twitterze.

Według unijnych źródeł uzgodnienia nie przewidują już rozważanego wcześniej obciążenia depozytów powyżej 100 tys. ulokowanych w cypryjskich bankach euro jednorazowym podatkiem. "Nie planuje się podatku" - powiedział dziennikarzom unijny urzędnik.

Zamiast tego największy bank cypryjski Bank of Cyprus miałby ulec restrukturyzacji, która zakłada 40-procentowe straty inwestorów. Z kolei Laiki Popular Bank zostanie zlikwidowany. W praktyce oznacza to, że właściciele depozytów i tak poniosą straty.

Cypryjski rząd musi zrestrukturyzować sektor bankowy oraz wygospodarować 5,8 mld euro, aby otrzymać od eurolandu i MFW pomoc finansową w wysokości 10 mld euro.

Jeśli do poniedziałku Cypr nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność dwóm największym i najbardziej zagrożonym upadkiem pożyczkodawcom - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Oznaczałoby to de facto ich upadek, a dla Cypru mogłoby skończyć się opuszczeniem strefy euro.

Jak informowały cypryjskie media, negocjacje przeciągały się, bo kością niezgody był postawiony przez MFW warunek likwidacji banku Laiki Popular, którego aktywa miałby wchłonąć Bank of Cyprus, razem z dziewięciomiliardowym długiem wobec banku centralnego. Na to Cypr nie chciał się zgodzić.

Anastasiadis miał nawet straszyć "trojkę", że postawione warunki pomocy finansowe doprowadzą do jego dymisji.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)