Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Całkowity zakaz stosowania groźnej substancji powodującej uczulenia

0
Podziel się:

Sprzedaż produktów zawierających
dimetyloformamid (DMF), chemiczną substancję powodującą uczulenia,
będzie całkowicie zakazana w Unii Europejskiej - postanowili w
czwartek eksperci krajów członkowskich, przyjmując propozycję
Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Sprzedaż produktów zawierających dimetyloformamid (DMF), chemiczną substancję powodującą uczulenia, będzie całkowicie zakazana w Unii Europejskiej - postanowili w czwartek eksperci krajów członkowskich, przyjmując propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie.

KE zaproponowała wprowadzenie w trybie pilnym całkowitego zakazu stosowania DMF po stwierdzeniu "setek" przypadków reakcji uczuleniowych u konsumentów, którzy kupili np. buty albo kanapy wyprodukowane z użyciem tej substancji. KE podała, że doszło do nich w Polsce, a także we Francji, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

DMF może powodować u ludzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry, oparzenia, a w niektórych przypadkach nawet trudności z oddychaniem. We Francji bardzo głośne były przypadki ludzi, którym potworzyły się poważne, bolesne i trudno gojące się rany na skutek siedzenia na sprowadzonych z Chin kanapach albo noszenia butów zawierających śladowe ilości DMF.

Stosowanie w produkcji DMF było już wcześniej zakazane w UE, ale dozwolony był import i sprzedaż zawierających tę substancję produktów. Czwartkowa decyzja oznacza, że tego rodzaju towary nie będą już mogły być sprzedawane, a jeśli są na unijnym rynku - muszą być wycofane.

DMF bywa używany przez producentów obuwia, galanterii skórzanej albo skórzanych mebli do ochrony przed pleśnią podczas magazynowania i transportu. Jest pakowany w dołączane do produktów torebki. Parując, nasącza produkt, który potem w kontakcie ze skórą może powodować uczulenia.

Nie czekając na decyzję "27", Francja (w grudniu ub.r.) i Belgia (w styczniu) już wprowadziły u siebie zakaz importu i sprzedaży produktów zawierających DMF.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)