Notowania

ue
31.05.2007 15:31

UE: Celnicy przechwycili 250 mln podróbek

"Szampan" wyprodukowany w Etiopii - to tylko jeden z przykładów ponad 250 mln podrobionych produktów, jakie przechwycili w ubiegłym roku celnicy w krajach Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Szampan" wyprodukowany w Etiopii - to tylko jeden z przykładów ponad 250 mln podrobionych produktów, jakie przechwycili w ubiegłym roku celnicy w krajach Unii Europejskiej - poinformowała Komisja Europejska. *

Najwięcej skonfiskowano papierosów: 150 mln paczek, w porównaniu z 32 mln w zeszłym roku. W dalszej kolejności są tekstylia, buty i dodatki renomowanych marek, płyty CD, DVD, kasety i oprogramowanie do komputerów, zegarki, zabawki, części zamienne oraz podrabiana żywność, alkohole i leki - głównie wzmagające potencję. Różnego rodzaju fałszywych farmaceutyków przechwycono w 2005 roku 2,5 mln. Wyprodukowano je głównie w Indiach.

_ 86 proc. podróbek skonfiskowanych w 2006 r. przez celników w UE pochodziło z Chin. _
Ogółem 86 proc. podróbek pochodzi z Chin, 4 proc. - z Malezji, 2 proc. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Komisja Europejska podkreśla, że nastąpił ogromny wzrost liczby wykrytych podróbek. W 2005 było ich 75 mln, zaś w 2004 - 100 mln. 37 mln operacji celnych zakończyło się zarekwirowaniem towaru. "Ten wzrost wynika nie tylko ze skuteczniejszych kontroli celnych, ale także większej aktywności przemytników" - tłumaczy KE.

Walka z podróbkami w UE jest coraz trudniejsza: sprzedaż na coraz szerszą skalę odbywa się przez internet, gdzie ściganie fałszerzy i pośredników jest praktycznie niemożliwe.

Aż 23 proc. podróbek trafia do UE drogą pocztową, co wynika z rozwoju internetowego handlu. Z drugiej strony, proceder dotyczy obecnie przede wszystkim artykułów codziennego użytku, nie zaś - jak wcześniej - tylko dóbr luksusowych. Często rozpoznanie podróbki jest możliwe dopiero dzięki szczegółowej ekspertyzie, np. składu chemicznego kupionego na targowisku szamponu.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz