Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Chadecy w PE za złagodzeniem rezolucji ws. budżetu Unii

0
Podziel się:

Eurodeputowani chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej poparli we wtorek
poprawki polskich europosłów z PO i PSL, łagodzące wymowę krytycznej rezolucji PE w sprawie nowego
wieloletniego budżetu UE.

Eurodeputowani chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej poparli we wtorek poprawki polskich europosłów z PO i PSL, łagodzące wymowę krytycznej rezolucji PE w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE.

Nad rezolucją, zgłoszoną przez pięć grup politycznych, oraz poprawkami Parlament Europejski ma głosować w środę. Rezolucja ma określić stanowisko PE do negocjacji z rządami nad budżetem Unii na lata 2014-2020.

Chadecy w PE chcą przede wszystkim usunięcia z tekstu groźby odrzucenia uzgodnionego w lutym przez rządy krajów UE nowego budżetu. "Jest to korzystne dla Polski stanowisko. Nasz postulat stał się stanowiskiem największej grupy politycznej w PE" - poinformował we wtorek wieczorem szef klubu PO-PSL w Parlamencie Europejskim Jacek Protasiewicz, zastrzegając, że ostateczny kształt rezolucji poznamy dopiero po środowym głosowaniu.

Aktualny jej projekt stwierdza, że PE "odrzuca porozumienie (budżetowe - PAP) w jego obecnej formie, jako że nie uwzględnia ono priorytetów i obaw wyrażanych przez Parlament (...) oraz ignoruje rolę Parlamentu i jego kompetencje wynikające z Traktatu z Lizbony".

W dalszej części rezolucji sformułowano warunki, na jakich PE zgodzi się zaakceptować budżet w ostatecznym głosowaniu w czerwcu.

Jak podkreśliła europoseł PO Sidonia Jędrzejewska, stawiane przez europarlament warunki są "jak najbardziej uzasadnione". "PE domaga się większej elastyczności budżetowej, tak by doprowadzić do całkowitego wykorzystania dostępnych środków finansowych. Apelujemy również o zatrzymywanie w unijnej kasie corocznej nadwyżki budżetowej, aby wykorzystać te fundusze w latach następnych. Chcemy też uchwalenia kalendarza wprowadzenia nowych środków własnych, które choć częściowo uniezależnią wpływy budżetu UE od wpłat ze składek narodowych poszczególnych państw członkowskich" - wyjaśnia Jędrzejewska, cytowana w komunikacie EPL.

Uzgodniony przez przywódców na lutowym szczycie UE budżet na lata 2014-20 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.

Polsce przypadnie z unijnej kasy 105,8 mld euro w ciągu siedmiu lat, a polski rząd jest z porozumienia budżetowego zadowolony.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)