Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce więcej prywatnych inwestycji w celu pobudzenia wzrostu

0
Podziel się:

Ministrowie finansów Unii Europejskiej na spotkaniu w Dublinie
wskazywali w sobotę na amerykański model gospodarczy z większym udziałem prywatnych inwestycji jako
sprzyjający pobudzeniu wzrostu. Obiecali też wspólną walkę z uchylaniem się od podatków.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej na spotkaniu w Dublinie wskazywali w sobotę na amerykański model gospodarczy z większym udziałem prywatnych inwestycji jako sprzyjający pobudzeniu wzrostu. Obiecali też wspólną walkę z uchylaniem się od podatków.

Minister finansów Irlandii Michael Noonan powiedział na zakończenie dwudniowego spotkania, że w USA w zewnętrznym finansowaniu inwestycji banki mają jedynie 25-procentowy udział. Według niego w Europie proporcje finansowania inwestycji kształtują się odwrotnie: 70-75 proc. finansowania zapewniają banki. Irlandia w tym półroczu sprawuje prezydencję UE.

Noonan zaznaczył, że uczestnicy uważają, że należy podjąć wymierne działania w celu opracowania "bardziej zrównoważonego systemu finansowego, w którym banki, inwestorzy instytucjonalni i władze publiczne mają swoje role we wspieraniu długoterminowych inwestycji na rzecz wzrostu gospodarczego i miejsc pracy". W tym kontekście wskazał, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw w UE nie ma dostępu do kapitału.

W styczniu w eurostrefie bezrobocie sięgnęło rekordowych 11,9 proc., co oznacza 19 mln ludzi bez pracy. Bezrobocie wśród młodzieży sięga 24,2 proc. A jak przewiduje Komisja Europejska, stopa bezrobocia w bieżącym roku będzie nadal rosła.

Ministrowie finansów zgodzili się również na dokończenie unii bankowej, która ustanowi jednolite zasady dla banków, mechanizm nadzoru bankowego i procedury upadłości.

Obiecali również wspólnie działać w ramach walki z uchylaniem się od płacenia podatków, mimo nadal jeszcze silnego oporu w niektórych krajach UE.

Na skutek uchylania się od płacenia podatków UE traci co roku miliard euro - powiedział w piątek hiszpański minister gospodarki Luis De Guindos, który przedstawił wspólne stanowisko sześciu unijnych krajów, które chcą wypracować "pilotażowe narzędzie wielostronnej wymiany" informacji bankowej.

O zachowanie tajemnicy bankowej mimo presji w ostatnich tygodniach ze strony Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec, będzie jednak walczyć Austria - oznajmiła konserwatywna austriacka minister finansów Maria Fekter.

Wytknęła przy okazji, że będące wśród tych sześciu krajów Zjednoczone Królestwo "ma w swojej bezpośredniej jurysdykcji liczne raje fiskalne: Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Kajmany, Wyspy Dziewicze", które według niej są "prawdziwymi kłopotliwymi punktami prania pieniędzy i oszustw podatkowych".

Brytyjski minister finansów George Osborne, który był jednym z sygnatariuszy listu do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia nowych przepisów wzorowanych na amerykańskiej ustawie o informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA), podkreślił, że jego rząd negocjuje z brytyjskimi terytoriami zamorskimi zniesienie tajemnicy bankowej. FATCA, która pozwala na udostępnienie wszystkich informacji dotyczących rachunków bankowych, inwestycji i dochodów zagranicznych amerykańskich podatników, idzie dalej niż obecnie obowiązujące przepisy unijne.

List do KE skierowały w kończącym się tygodniu Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. W piątek do inicjatywy podjętej przez te kraje dołączyła Polska.

W piątek wieczorem ministrowie finansów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Polski oznajmili, że wspólnie będą starać się o wprowadzenie większej przejrzystości i łatwości wymiany danych bankowych. Z takim też przesłaniem pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu na spotkanie G20.

Według Reutera minister Jacek Rostowski włączył się do tej grupy, by zapewnić, że ponadnarodowe korporacje obecne w Europie Środkowej i Wschodniej nie będą wykorzystywać lokalnych systemów podatkowych dla swego zysku. "Skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest również przenoszona do Polski" - powiedział Rostowski.

W sobotę do inicjatywy tej dołączyły Belgia, Holandia i Rumunia - podał unijny komisarz do spraw podatków Algirdas Szemeta.

Walka z uchylaniem się od płacenia podatków ma być tematem szczytu przywódców UE 22 maja - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Jak pisze AFP, w Europie widać już zmianę stanowiska w kwestii zachowania tajemnicy bankowej: pod presją partnerów europejskich i USA Luksemburg zgodził się częściowo ją uchylić i przyłączyć się do automatycznej wymiany danych bankowych od 2015 roku. (PAP)

klm/ mc/

13597118 13597273 13597327 13597656

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)