Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Czechy przyjmą deklarację o ograniczeniu KPP

0
Podziel się:

Czechy przyjmą jednostronną deklarację w
sprawie Karty Praw Podstawowych o podobnej wymowie jak protokół
ograniczający stosowanie KPP w Polsce i W.Brytanii - powiedział w
czwartek PAP czeski eurodeputowany Jan Zahradil.

Czechy przyjmą jednostronną deklarację w sprawie Karty Praw Podstawowych o podobnej wymowie jak protokół ograniczający stosowanie KPP w Polsce i W.Brytanii - powiedział w czwartek PAP czeski eurodeputowany Jan Zahradil.

"Deklaracja ma podkreślić, że zgodnie z zasadą subsydiarności i zapisami w traktacie lizbońskim Karta Praw Podstawowych będzie stosowana w Czechach tylko i wyłącznie w takim zakresie, jaki przewiduje czeski porządek prawny i konstytucja" - oświadczył Zahradil, europoseł z rządzącej w Czechach Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

Przyznał jednak, że z prawnego punktu widzenia ta deklaracja nie będzie mieć takiego znaczenia jak brytyjsko-polski protokół do nowego traktatu UE. "Ideologicznie jest jednak do niego podobna" - podkreślił Zahradil.

"Jest już za późno na przyłączenie się do protokołu do traktatu, stąd pomysł deklaracji" - wyjaśnił. To on był w imieniu czeskiego rządu negocjatorem nowego traktatu UE (tzw. szerpą).

Czeski rząd, jak ujawnił eurodeputowany, chce przyjąć deklarację jeszcze przed zaplanowaną na 13 grudnia ceremonią podpisania traktatu.

Według Zahradila czeski rząd zdecydował już, że po podpisaniu Traktatu Reformującego UE zostanie on przesłany do czeskiego trybunału konstytucyjnego, "by ocenił i zdecydował, kiedy i w jakim zakresie będzie można stosować KPP w Czechach".

Przyjęta po raz pierwszy przez unijne instytucje już w 2000 roku Karta Praw Podstawowych ma stać się, wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2009 roku nowego Traktatu Reformującego UE, dokumentem prawnie wiążącym o takiej samej randze jak traktaty.

To ważne z punktu widzenia obywateli państw Unii, którzy będą mogli powoływać się bezpośrednio na Kartę (w tych przypadkach, w których mowa o prawach samowykonalnych, czyli takich, na które można się powołać wprost, bez potrzeby dookreślania ich w prawie krajowym) i dochodzić swoich praw opartych na prawie UE przed sądami w UE (w tym krajowymi).

W zdecydowanej większości KPP nie tworzy nowych praw lub zasad, tylko w sposób widoczny odzwierciedla prawa już istniejące w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ONZ-owskich Paktach Praw Człowieka i Europejskiej Karcie Socjalnej lub wynikające z konstytucyjnej tradycji państw członkowskich.

Brytyjsko-polski protokół do traktatu stwierdza, że "Karta nie rozszerza możliwości Trybunału Sprawiedliwości ani żadnego sądu i trybunału Polski i Zjednoczonego Królestwa do uznania, że akty prawne, rozporządzenia lub przepisy administracyjne, praktyki lub działania Polski i Zjednoczonego Królestwa są niezgodne z podstawowymi prawami, wolnościami i zasadami, które są w niej potwierdzone".

W drugiej części protokół precyzuje, że dotyczy on szczególnie czwartego rozdziału KPP pn. Solidarność, który gwarantuje prawa pracownicze (np. do strajku), prawa do zabezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)