Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Davies i Roszkowski w radach Domu Historii Europejskiej

0
Podziel się:

Prezydium Parlamentu Europejskiego (PE)
zaakceptowało w środę wieczorem skład rady nadzorczej i rady
naukowej Domu Historii Europejskiej. Wejdą do nich m.in. brytyjski
historyk Norman Davies oraz eurodeputowany Wojciech Roszkowski
(PiS).

Prezydium Parlamentu Europejskiego (PE) zaakceptowało w środę wieczorem skład rady nadzorczej i rady naukowej Domu Historii Europejskiej. Wejdą do nich m.in. brytyjski historyk Norman Davies oraz eurodeputowany Wojciech Roszkowski (PiS).

O decyzji podjętej przez prezydium poinformowało PAP biuro wiceprzewodniczącego PE i członka prezydium Adama Bielana (PiS).

W skład politycznej rady nadzorczej, która będzie odpowiedzialna za dalsze prace nad projektem Domu Historii Europejskiej wejdzie 15 eurodeputowanych, w tym przewodniczący PE Hans-Gert Poetttering i jego zastępcy - Hiszpan Miguel Angel Martinez Martinez i Francuz Gerard Onesta, a także szefowie Komisji ds. Kultury i Komisji ds. Budżetu PE oraz zgłoszony przez Bielana eurodeputowany i historyk prof. Wojciech Roszkowski.

W radzie naukowej, tzw. Komitecie Akademickim zasiądzie 14 historyków, w tym znawca historii Polski i Europy, autor m.in. "Bożego Igrzyska" czy bestselleru "Europa", Brytyjczyk Norman Davies. Całym komitetem pokieruje zaś polski historyk Włodzimierz Borodziej.

Projekt początkowo wzbudził wiele kontrowersji w polskiej prasie oraz u części polityków i historyków. Raportowi koncepcyjnemu, opracowanemu przez niezależnych ekspertów, zarzucono błędy, pominięcia i przeinaczenia historyczne. Do dokumentu dołączono poprawki, opracowane m.in. przez Roszkowskiego.

Projekt Domu Historii Europejskiej, jak mówi się w kuluarach PE, to "dziecko Poetteringa". O idei jego stworzenia przewodniczący wspomniał już w swoim pierwszym przemówieniu programowym 13 lutego 2007 roku. Dom Historii Europejskiej ma zajmować się pielęgnowaniem pamięci o europejskiej historii i dziejach jej zjednoczenia. Ma zostać otwarty około 2014 roku.

Inicjatywa wciąż jednak nie ma zatwierdzonego budżetu i wcale nie jest oczywiste, czy kolejny przewodniczący PE, który obejmie funkcję po Poetteringu w lipcu, będzie ją kontynuował.

Placówka według wstępnych planów ma stanowić nowoczesne centrum wystawowe, dokumentacyjne i informacyjne o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych, mieszczące ekspozycję stałą dotyczącą historii Europy oraz wystawy czasowe.

Inga Czerny (PAP)

icz/ ap/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)