Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Dzień Europy - kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło KE

0
Podziel się:

"Demokracja, dialog, debata" - to hasło
tegorocznego Dnia Europy, który odbędzie się 9 maja, we wtorek. Z
tej okazji już w sobotę zorganizowano dzień otwarty w Komisji
Europejskiej. Odwiedziło ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

*"Demokracja, dialog, debata" - to hasło tegorocznego Dnia Europy, który odbędzie się 9 maja, we wtorek. Z tej okazji już w sobotę zorganizowano dzień otwarty w Komisji Europejskiej. Odwiedziło ją kilkadziesiąt tysięcy osób. *

Przez całą sobotę w okolicy ronda Schumana w Brukseli, gdzie mieści się Komisja Europejska, a także inne instytucje unijne, było bardzo wielu turystów. Komisję chętnie odwiedzały dzieci, tym bardziej że przygotowano dla nich wiele atrakcji, m.in. występy zespołów dziecięcych i artystów cyrkowych, a także prezentację helikoptera używanego przez antyterrorystów.

Z gośćmi KE spotkali się dwaj komisarze: odpowiedzialny za administrację Siim Kallas i Margot Wallstroem, która odpowiada za strategię komunikacyjną.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu dnia otwartego. Chcemy, by wszystkie biura KE miały takie dni otwarte, nawet częściej niż raz w roku, bo to najlepsza okazja, by obywatele krajów UE przekonali się, że nie taki potwór straszny, jak go malują" - powiedział w sobotę PAP jeden z rzeczników Komisji Mikołaj Dowgielewicz.

Od 9 maja wszystkie strony internetowe instytucji unijnych zostaną przeniesione na nową domenę i będą miały formułę z zakończeniem "europa.eu". Obecne adresy instytucji UE zakończone na ".eu.int" będą nadal dostępne przez co najmniej rok.

Dzień Europy, którego celem jest przybliżenie idei Unii Europejskiej jej obywatelom, jest organizowany we wszystkich krajach UE od 1986 r. w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Roberta Schumana, dokumentu, który zapoczątkował proces jednoczenia Europy. Odbyło się to 9 maja 1950 r.

Francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zaproponował wtedy rządowi RFN współpracę przy wydobyciu węgla i produkcji stali w ramach organizacji otwartej także dla innych państw Europy.

Deklaracja Schumana została przyjęta przez Niemcy, Włochy, Belgię, Holandię i Luksemburg, które wraz z Francją podpisały w 1951 r. traktat powołujący Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Organizacja ta stała się pierwszym etapem na drodze do powstania w 1957 roku Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) - poprzedniczki Unii Europejskiej.

W Polsce w ramach Dnia Europy 13 maja tradycyjnie już ulicami Warszawy przejdzie kolorowa Parada Schumana. Jak co roku wezmą w niej udział uczniowie i młodzież z całej Polski, przedstawiciele świata polityki, sztuki, dziennikarstwa, a także sektora pozarządowego. Będzie w niej uczestniczyć także unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.

Katarzyna Rumowska (PAP)

ktt/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)