Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
europejska
22.02.2006 20:15

UE: Europejscy socjaliści popierają swoich ukraińskich kolegów

22.2.Warszawa (PAP) - Grupa Socjalistów Parlamentu Europejskiego poparła w środę Socjalistyczną Partię Ukrainy (SPU) Ołeksandra Moroza przed zapowiedzianymi na 26 marca wyborami parlamentarnymi na Ukrainie - podało biuro informacyjne grupy w przesłanym PAP komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*22.2.Warszawa (PAP) - Grupa Socjalistów Parlamentu Europejskiego poparła w środę Socjalistyczną Partię Ukrainy (SPU) Ołeksandra Moroza przed zapowiedzianymi na 26 marca wyborami parlamentarnymi na Ukrainie - podało biuro informacyjne grupy w przesłanym PAP komunikacie. *

Moroz od wtorku przebywa z dwudniową wizytą w Brukseli gdzie spotkał się z kierownictwem socjalistów PE.

"Życzymy mu dobrego wyniku" - powiedział PAP europoseł Marek Siwiec (SLD), który jest szefem Delegacji PE ds. współpracy UE- Ukraina.

Poinformował też, że Moroz zadeklarował chęć współtworzenia po wyborach proeuropejskiej i proreformatorskiej koalicji. Ukraiński socjalista jest gotowy tworzyć taką koalicję z Blokiem Julii Tymoszenko i Naszą Ukrainą Wiktora Juszczenki. "Z drugiej strony partia Janukowycza (Partia Regionów-PAP) przeszła ewolucję i trudno ich od razu z europejskiego frontu wykluczyć" - uważa Siwiec.

Jego zdaniem, poparcie dla SPU - członka międzynarodówki socjalistycznej "jest naturalne".

"W czasie wizyty Moroz mówił rzeczy, których miło się słucha: że problem integracji to nie tylko kwestia haseł i zaklęć, ale przede wszystkim programu i działania; że mają niedosyt w związku z tym, co do tej pory zostało na Ukrainie zrobione; że mówią ludziom wprost o kosztach polityki integracyjnej, ale tłumaczą, że to się opłaca" - powiedział polityk SLD.

Według niego, jest to język, w którym "można łatwo tworzyć perspektywę integracji, nawet perspektywę członkostwa, bo wiemy, że partner nie traktuje UE koniunkturalnie".

Siwiec przyznał, że stosunek SPU do integracji z NATO jest bardziej sceptyczny. Jego zdaniem, wielu Ukraińców błędnie traktuje ocieplenie w stosunkach z NATO jako nagrodę pocieszenia za brak wystarczających postępów z Unią Europejską. Ponadto, przy bardzo napiętych stosunkach z Rosją, obawiają się ich dalszego pogarszania. "Na Ukrainie znacznie więcej jest zwolenników integracji z UE niż z NATO" - ocenił.

Polski europoseł przypomniał, że Moroz należy do zwolenników demokratycznych zmian na Ukrainie.

"To Moroz ujawnił taśmy Melnyczenki (na taśmach nagranych przez majora Mykołę Melnyczenko słychać, jak prezydent Kuczma mówi o konieczności pozbycia się porwanego w 2000 r. dziennikarza Georgija Gongadzego - PAP), współtworzył pomarańczową koalicję i od dawna występował w bloku prodemokratycznym. Partia Moroza jest najbardziej proeuropejską partią (na Ukrainie-PAP). Ich hasło wyborcze to: +Wprowadzimy Ukrainę do Unii Europejskiej+" - podkreślił. (PAP)

och/ kaj/

Tagi: europejska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz