Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Europejskie firmy telekomunikacyjne oczekują deregulacji sektora

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu szefów europejskich firm
telekomunikacyjnych przyjechało w środę do Brukseli, by domagać
się od Komisji Europejskiej deregulacji sektora
telekomunikacyjnego, która dałaby impuls do nowych inwestycji.

Kilkudziesięciu szefów europejskich firm telekomunikacyjnych przyjechało w środę do Brukseli, by domagać się od Komisji Europejskiej deregulacji sektora telekomunikacyjnego, która dałaby impuls do nowych inwestycji.

"Inwestycji jest coraz więcej, ale nadal jesteśmy w tyle za naszymi partnerami spoza Europy" - ubolewał na konferencji prasowej Michael Bartholomew, szef stowarzyszenia ETNO, które skupia 35 europejskich operatorów telekomunikacyjnych.

Jego zdaniem istniejące przepisy unijne nie są dostosowane do obecnych realiów rynkowych, a przede wszystkim "nie stymulują inwestycji". "Potrzebujemy sygnału, by zainwestować! Nieprzewidywalność i brak pewności na rynku - to są przeszkody" - powiedział.

Komisja Europejska właśnie pracuje nad nowelizacją unijnych przepisów z zakresu telekomunikacji. Odpowiedzialna za to komisarz ds. społeczeństwa informatycznego i mediów Viviane Reding ma przedstawić założenia proponowanych zmian 28 czerwca.

Podczas spotkania z Reding prezesi argumentowali, że deregulacja jest potrzebna, by zwiększyć konkurencyjność europejskich operatorów. W tym miejscu wróciła sprawa wygórowanych - zdaniem Komisji Europejskiej - stawek za roaming w rozmowach przez telefony komórkowe. Pani komisarz wciąż naciska na obniżenie stawek, co jest nie w smak wielu operatorom. Szef Telekom Austria Boris Nemsic powiedział po spotkaniu, że jest "bardzo rozczarowany".

Także obecny w Brukseli prezes Telekomunikacji Polskiej SA Marek Józefiak domagał się "zachęt" do inwestowania. Zwrócił uwagę na problem wciąż nierozwiniętej infrastruktury w nowych krajach członkowskich, takich jak Polska, Węgry, Czechy i Słowacja.

Jego zdaniem obowiązujące w Polsce przepisy nie gwarantują operatorom bezpiecznych, stabilnych warunków inwestowania.

"Jaki jest dla nas interes budowania linii na oddalonym obszarze, skoro zaraz może się zgłosić konkurent i od nas tę linię przejąć? Jaki mamy interes w podłączaniu wielkim kosztem nowego abonenta, skoro może on zaraz przejść do konkurencji?" - pytał retorycznie Józefiak.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)