Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Ferrero-Waldner: francuska ustawa bez wpływu na wejście Turcji do Unii

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź komisarza ds. rozszerzenia UE)

(dochodzi wypowiedź komisarza ds. rozszerzenia UE)

13.10.Helsinki (PAP/AFP) - Przyjęcie przez parlament francuski ustawy przewidującej odpowiedzialność karną za zaprzeczanie ludobójstwu Ormian nie będzie miało wpływu na wejście Turcji do Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

"To, co się dzieje we Francji, i to, jak postępujemy my jako Unia Europejska wobec kraju kandydującego, to dwie różne sprawy" - powiedziała Ferrero-Waldner w fińskiej telewizji Yle.

Komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn wyraził natomiast pogląd, że ustawa odniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Zgromadzenie Narodowe Francji uchwaliło w czwartek w pierwszym czytaniu ustawę przewidującą kary do roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tys. euro za negowanie, iż Ormianie w latach 1915- 1917 padli ofiarą ludobójstwa. Ustawa musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Senat i prezydenta.

Uchwalenie ustawy wywołało protesty w Turcji i krytykę Komisji Europejskiej. "Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn uważa, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, uniemożliwi dialog niezbędny do pojednania między Turcją i Armenią" - powiedziała w czwartek jego rzeczniczka Krisztina Nagy.

Ankara zaprzecza oskarżeniom o wymordowanie 1,5 mln Ormian w czasach rozpadu imperium ottomańskiego w latach I wojny światowej. Twierdzi, że w działaniach wojennych i partyzanckich ginęli zarówno chrześcijańscy Ormianie, jak i muzułmańscy Turcy. Liczbę ormiańskich ofiar ocenia na 300 tysięcy - mniej niż zabitych w tych samych latach Turków.

Rehn powiedział w piątek dziennikarzom w Helsinkach, że ustawa skomplikuje postęp demokratyzacji w Turcji. "W Turcji wyraźnie następował proces demokratyzacji(...) poważniejsza i otwarta debata na ten bolesny i drażliwy temat - oświadczył Rehn. - Nie dochodzi się do prawdziwego dialogu i pojednania drogą ultimatum(...). Z tego punktu widzenia ta ustawa odniesie skutek odwrotny do zamierzonego.(...) Zamiast zainicjować debatę zakończy ją".

"We Francji ta kwestia (ludobójstwa Ormian) jest podnoszona regularnie, bo żyje tam duża społeczność (ormiańska), która ją w ostry sposób stawia" - zauważyła w piątek Ferrero-Waldner.

Choć Komisja i Parlament Europejski wielokrotnie apelowały do Ankary o rozliczenie się z własną historią, to nigdy nie postawiły warunku uznania ludobójstwa Ormian jako niezbędnego do przyjęcia Turcji do UE.(PAP)

mw/ kan/

1640 2404 arch.

unia
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)