Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE gotowa reaktywować swoją misję na granicy Strefy Gazy

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź ministra Sikorskiego o wysłaniu Polaków)

(dochodzi wypowiedź ministra Sikorskiego o wysłaniu Polaków)

26.1.Bruksela (PAP) - Unia Europejska jest gotowa wznowić swoją misję na granicy Strefy Gazy z Egiptem i współpracować tam z USA w walce z przemytem broni i amunicji dla terrorystów z Hamasu - zadeklarowali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych "27" w Brukseli.

"Warunkowo" gotowość do udziału Polaków w tej misji zgłosił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski - w zależności od tego, czy MSWiA będzie miało kogo tam wysłać.

"Jest moja polityczna akceptacja i wręcz rekomendacja - powiedział Sikorski. - Mówimy o pojedynczych osobach. Ale nie wiem, na ile MSW będzie w stanie tej sugestii podołać".

Tłumaczył, że polskie kontyngenty policyjne są już zaangażowane na Bałkanach i rozważane jest wzmocnienie misji w Afganistanie. Dodał, że za polskim udziałem w misji przemawiają "nasze związki z Izraelem i nasze sympatie dla obu narodów": Izraelczyków i Palestyńczyków.

Chodzi o misję EUBAM na przejściu granicznym w Rafah, powołaną w listopadzie 2005 r. Polegała ona na monitorowaniu przez ok. 90 europejskich policjantów i celników palestyńskich służb celnych. Działała do lata 2007 r., kiedy to została "zawieszona" przez UE na skutek objęcia władzy w Strefie Gazy przez uznany za organizację terrorystyczną Hamas.

Jednocześnie UE podkreśla konieczność pilnej pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Strefie Gazy. W poniedziałek Komisja Europejska przekazała na ten cel z budżetu UE 58 mln euro.

"UE jest gotowa do reaktywowania EUBAM Rafah, gdy tylko warunki na to pozwolą, oraz do przeanalizowania możliwości rozszerzenia tej pomocy na inne punkty graniczne, w ramach zaangażowania UE w regionie" - głosi przyjęta przez szefów dyplomacji deklaracja.

"UE wita z zadowoleniem zobowiązanie USA do udziału w powstrzymaniu przemytu broni do Strefy Gazy" - dodali ministrowie, deklarując gotowość do współpracy w tej sprawie.

W ostatnich tygodniach UE wielokrotnie zapowiadała gotowość do reaktywacji swojej misji, powtarzając za każdym razem, że warunkiem jest porozumienie zainteresowanych stron: Egiptu, Autonomii Palestyńskiej i Izraela.

Do ustalenia wciąż pozostaje, kiedy i w jakiej skali misja zostanie wznowiona, jaka będzie jej liczebność i czy w jej skład wejdą wojskowi.

W piątek polskie źródła dyplomatyczne twierdziły, że udział Polaków w tej misji jest prawdopodobny, o ile dojdzie ona do skutku. "Nie przypuszczam, żebyśmy mogli odmówić, kiedy nas poproszą" - zaznaczył polski dyplomata.

W deklaracji ministrowie zaapelowali o utrzymanie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz natychmiastowe zniesienie izraelskiej blokady tego terytorium.

"UE jest przekonana, że w ślad za zakończeniem obecnego kryzysu muszą pójść pilne wysiłki strony izraelskiej i palestyńskiej oraz wspólnoty międzynarodowej na rzecz ustanowienia niepodległego, demokratycznego i trwałego Państwa Palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, istniejącego u boku Izraela w pokoju i bezpieczeństwie" - podkreślili ministrowie.

Inga Czerny i Michał Kot(PAP)

icz/ kot/ kar/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)