Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Happening Greenpeace'u przeciwko odpadom nuklearnym

0
Podziel się:

Spektakularną akcję przeciwko odpadom nuklearnym przeprowadzili w czwartek
działacze Greenpeace'u przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie dostarczyli dwa
pojemniki z niezabezpieczonymi radioaktywnymi odpadami z różnych części świata.

Spektakularną akcję przeciwko odpadom nuklearnym przeprowadzili w czwartek działacze Greenpeace'u przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie dostarczyli dwa pojemniki z niezabezpieczonymi radioaktywnymi odpadami z różnych części świata.

W ten sposób Greenpeace chciał wykazać, że odpady nuklearne wcale nie są tak dobrze zabezpieczone i nieszkodliwe dla środowiska i człowieka, jak zapewniają władze. Protestowano także przeciwko nowej unijnej dyrektywie o odpadach nuklearnych, którą Parlament Europejski zajmie się w przyszłym miesiącu i która - zdaniem Greenpeace - wcale nie nie poprawi sytuacji.

"Jest skandalem, że takie odpady, jakie Greenepace dostarczył dzisiaj pod PE, trafiają do naszych mórz, rzek i w miejsca, gdzie żyją ludzie. Przemysł nie ma pojęcia, co z nimi zrobić, poza najgroźniejszymi i najtrwalszymi odpadami, których także stale przybywa. A ponieważ ogromna większość z nich pochodzi z elektrowni atomowych, to jedynym logicznym krokiem jest odejście od energetyki nuklearnej" - powiedział ekspert Greenpeace'u Jan Haverkamp.

Greenpeace podał, że dostarczone radioaktywne odpady zostały zebrane z niezabezpieczonych miejsc w Wielkiej Brytanii, Belgii, dna morskiego we Francji oraz miasteczka przy kopalni uranu w Nigrze. Zamknięte w dwóch ołowiano-betonowych pojemnikach, trafiły przed same drzwi do PE pod "ochroną" licznych aktywistów organizacji, którzy najpierw otoczyli teren taśmą, a potem przykuli się kajdankami wokół pojemników.

Na stojących obok masztach z flagami krajów UE Greenpeace rozwiesił transparenty "Odpady nuklearne - nie ma rozwiązania". Wybrano przy tym 16 krajów, gdzie - zdaniem Greenpeace - produkowanych jest najwięcej odpadów. Wśród nich nie było Polski.

Już na miejscu Greenpeace poinformował o zawartości pojemników służby porządkowe PE a także belgijskie władze, do których należy zabezpieczenie odpadów.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)