Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
21.04.2007 17:41

UE i USA podpisują traktat gospodarczy

Transatlantyckie porozumienie ma usprawnić partnerstwo gospodarcze obu stron.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Już wkrótce Unia Europejska i Stany Zjednoczone maja podpisać traktat gospodarczy, znoszący różne bariery w handlu transatlantyckim - dowiedział się niemiecki "Der Spiegel".

Porozumienie w tej sprawie osiągnęli już podobno przywódcy obu stron - kanclerz sprawujących obecnie przewodnictwo w UE Niemiec Angela Merkel, prezydent USA George W. Bush i przewodniczący Komisji Europejskiej Manuel Barroso. Traktat o "nowym transatlantyckim partnerstwie gospodarczym" ma zostać podpisany w przyszłym tygodniu na szczycie UE-USA.

W poufnym projekcie traktatu, do którego dotarł "Der Spiegel", zapisano "dążenie do wolnego od barier rynku transatlantyckiego".

Traktat przewiduje - jak donosi niemieckie pismo - m.in. wspólne normy dla przemysłu i finansów, takie same kryteria dopuszczania do sprzedaży kosmetyków, leków, wyposażenia samochodów.

Według "Spiegla", obie strony chcą wyznaczyć po jednym wysokim rangą pełnomocniku, odpowiedzialnym za nowe partnerstwo gospodarcze. Po stronie europejskiej gotowość objęcia tych obowiązków zgłosił Barroso.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz