Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Iran nie zaproponował w liście niczego nowego

0
Podziel się:

List wysłany przez irańskie władze do szefowej dyplomacji UE
Catherine Ashton "nie zawiera niczego nowego" w sprawie programu nuklearnego Iranu i "nie wydaje
się, by spotkanie z grupą mocarstw 5+1 było uzasadnione" - oceniła w środę rzeczniczka Ashton.

List wysłany przez irańskie władze do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton "nie zawiera niczego nowego" w sprawie programu nuklearnego Iranu i "nie wydaje się, by spotkanie z grupą mocarstw 5+1 było uzasadnione" - oceniła w środę rzeczniczka Ashton.

"Jesteśmy zaskoczeni tym, że Irańczycy mówią o spotkaniach. Nie kontaktowali się z nami w sprawie propozycji" od styczniowego spotkania w Stambule - oświadczyła rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji, Maja Kocijanczicz.

"Będziemy w kontakcie z Irańczykami w celu stworzenia podstaw do nowego dialogu" - dodała.

Ambasador Iranu przy Unii Europejskiej przekazał we wtorek rano odpowiedź Teheranu na list pani Ashton z początku lutego, proponujący Iranowi wszczęcie negocjacji z grupą 5+1 bez wstępnych warunków. W skład grupy mocarstw wchodzi pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja - oraz Niemcy.

Jak podała we wtorek arabska telewizja Al-Alam, irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili napisał w liście, że "rozmowy muszą być sprawiedliwe i prowadzone bez wywierania presji". Według analityków, oznacza to, że Iran nie chce podczas negocjacji poruszać tematu wzbogacania uranu, co władze w Teheranie uważają za swoje niezbywalne prawo.

Potwierdzając w poniedziałek, że Iran "wkrótce" odpowie na list Ashton, irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że jego kraj nie ustąpi w sprawie wzbogacania uranu.

Ahmadineżad nie podał daty kolejnych negocjacji. W przekazie na żywo irańskiej telewizji ze Stambułu poinformował jedynie, że odbędą się one w tym mieście, podobnie jak rozmowy, które prowadzono w styczniu.

Styczniowe spotkanie grupy 5+1 z Iranem zakończyło się bez widocznego rezultatu, którym miało być uzyskanie zgody Teheranu na międzynarodową kontrolę jego instalacji jądrowych, co do których istnieją podejrzenia, że służą do produkcji broni atomowej.

Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony jako paliwo do elektrowni jądrowych. (PAP)

cyk/ mc/

8962741 8962759 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)