Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Jerzy Buzek przyjął z uznaniem sankcje wobec Libii

0
Podziel się

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu przewodniczący Parlamentu
Europejskiego Jerzy Buzek powitał z uznaniem decyzję Unii Europejskiej o wprowadzeniu sankcji wobec
reżymu libijskiego.

bEiRxyHp

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powitał z uznaniem decyzję Unii Europejskiej o wprowadzeniu sankcji wobec reżymu libijskiego.

"W imieniu Parlamentu Europejskiego witam z uznaniem podjętą dzisiaj przez państwa członkowskie UE decyzję o wprowadzeniu w życie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z ubiegłej soboty i zarządzeniu embarga na broń oraz ukierunkowanych sankcji przeciwko reżymowi Kadafiego" - napisał przewodniczący PE. Dodał, że wspiera wysiłki szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton na rzecz zapewnienia pomocy humanitarnej ludności Libii.

Jak zaznaczył Buzek, "walczący o wolność i podstawowe prawa naród Libii musi wiedzieć, że Europa w pełni popiera jego sprawę".

bEiRxyHr

Unijne sankcje zostały przyjęte w procedurze przyspieszonej (uzgodnione przez ambasadorów państw UE i formalnie przyjęte przez ministrów ds. energii "27", którzy akurat mieli posiedzenie w poniedziałek w Brukseli).

Obejmują embargo nie tylko na sprzedaż broni (jak w rezolucji ONZ), lecz także amunicji i materiałów pochodnych oraz innego sprzętu, który może służyć do rozpędzania demonstrantów. Chodzi tu m.in. o gaz łzawiący i pałki. Sankcje obejmują również zakaz wjazdu do UE 26 osób, w tym Muammara Kadafiego i jego najbliższej rodziny, oraz zamrożenie ich aktywów finansowych.(PAP)

dmi/ mc/

int.

bEiRxyHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)