Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
generalny
28.06.2006 12:58

UE: Jerzy Plewa jednym z wicedyrektorów generalnych KE

Komisja Europejska mianowała w środę Jerzego Plewę na stanowisko wicedyrektora generalnego w dyrekcji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Ma odpowiadać za sprawy międzynarodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Komisja Europejska mianowała w środę Jerzego Plewę na stanowisko wicedyrektora generalnego w dyrekcji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Ma odpowiadać za sprawy międzynarodowe.

Tym samym Plewa (51 lat) - w latach 1997-2004 wiceminister rolnictwa i główny negocjator ds. rolnych w okresie, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - będzie drugim, po komisarz Danucie Huebner, najwyższym polskim urzędnikiem w Komisji Europejskiej.

Plewa będzie wicedyrektorem generalnym w uważanej za jedną z najważniejszych dyrekcji Komisji Europejskiej - tj. w dyrekcji ds. rolnictwa. To ważne tym bardziej, że za dwa, trzy lata będą się ważyć losy przyszłej polityki rolnej UE - zgodnie z grudniową decyzją przywódców państw Unii o tzw. rewizji budżetu w 2008/9 roku.

Do zadań Plewy będzie należał m.in. udział we wszystkich negocjacjach i dyskusjach dotyczących rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na forum międzynarodowym i unijnym.

Ostatnio Plewa zasiadał w radzie nadzorczej Banku Gospodarki Żywnościowej, a także był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego ds. sektora rolnego.

Przed Plewą żadnemu Polakowi nie udało się zająć najwyższego rangą stanowiska w Komisji Europejskiej - dyrektora bądź wicedyrektora generalnego. Tymczasem Czechy i Węgry od wielu miesięcy mają po dwóch funkcjonariuszy tej kategorii.

Jeżeli chodzi o nieco niższe rangą stanowiska typu A14 (zwykłych dyrektorów i głównych doradców), to z 16 przyznanych Polsce stanowisk udało się dotąd obsadzić pięć.

Komisja Europejska informuje, że Plewa obejmie stanowiska wicedyrektora generalnego w najbliższych tygodniach.

Inga Czerny, Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ kan/

Tagi: generalny, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz