Notowania

wiadomości
14.02.2012 20:10

UE: Juncker: spotkanie eurogrupy ws. Grecji odłożone

Szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker poinformował we wtorek wieczorem, że planowane na środę w Brukseli spotkanie ministrów finansów strefy euro ws. pomocy dla Grecji nie odbędzie się, ponieważ Ateny nie spełniły wszystkich zobowiązań.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker poinformował we wtorek wieczorem, że planowane na środę w Brukseli spotkanie ministrów finansów strefy euro ws. pomocy dla Grecji nie odbędzie się, ponieważ Ateny nie spełniły wszystkich zobowiązań.

Zamiast posiedzenia w Brukseli ma się odbyć jedynie konferencja telefoniczna ministrów - sprecyzował Juncker w komunikacie. Natomiast spotkanie eurogrupy ma się odbyć w poniedziałek.

"Wygląda na to, że między Grecją a trojką (KE, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny) potrzebne są kolejne prace techniczne", i to "w wielu obszarach" - oświadczył.

Na środowym spotkaniu ministrowie finansów mieli podjąć decyzję w sprawie odblokowania nowego planu pomocy dla Grecji i częściowego anulowania greckiego zadłużenia. Bez tej pomocy Atenom w najbliższym czasie grozi niewypłacalność.

Chodzi o przyjęty jesienią przez przywódców strefy euro drugi program pomocy w wysokości 130 mld euro. Jego wypłacanie (w transzach do 2014 roku) uzależnione jest jednak m.in. od wdrażania przez Greków reform oszczędnościowych, w tym redukcji pensji i likwidacji miejsc pracy w sektorze publicznym, wskazanych przez trojkę. W niedzielę program oszczędności przyjął parlament; jednak reformy wywołują w Grecji coraz większe protesty.

Juncker poinformował we wtorek, że spotkanie przygotowawcze wysokich przedstawicieli strefy euro, zorganizowane tego dnia wcześniej w Brukseli, wykazało, że brakuje gwarancji Aten w sprawie dwóch punktów: 325 milionów euro dodatkowych oszczędności w budżecie na 2012 rok i pisemnego zobowiązania szefów partii koalicyjnych w sprawie planu reform po wyborach parlamentarnych w kwietniu.

"Nie otrzymałem pisemnych gwarancji przywódców koalicji w Grecji, dotyczących wdrożenia programu oszczędności" - wyjaśnił Juncker. Dodał, że pozostaje "do załatania dziura budżetowa w wysokości 325 milionów euro".

Ponadto nie jest jeszcze gotowa analiza dotycząca greckiego długu publicznego i sposobów jego obniżenia, tak by w 2020 roku sięgał on 120 proc. PKB (wobec 160 proc. obecnie).

O możliwości odwołania środowego spotkania eurogrupy i odroczenia decyzji w sprawie pomocy dla Grecji informowało wcześniej agencję AFP źródło zbliżone do negocjacji. Według niego, trojka nie przekazała do tej pory ministrom finansów analizy dotyczącej greckiego długu. (PAP)

ksaj/ mc/

10793758 10793979 10793610 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz