Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE chce ułatwić rozstrzyganie sporów transgranicznych

0
Podziel się:

15.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska zaproponowała w środę
zmiany w istniejących przepisach w celu ułatwienia rozwiązywania
sporów między obywatelami czy firmami z poszczególnych krajów Unii
Europejskiej.

*15.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska zaproponowała w środę zmiany w istniejących przepisach w celu ułatwienia rozwiązywania sporów między obywatelami czy firmami z poszczególnych krajów Unii Europejskiej. *

Znaczenie takich zmian wyjaśniał w środę w Brukseli rzecznik unijnego komisarza ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattiniego, Friso Roscam Abbing.

"Jeśli na przykład obywatel Niemiec, będąc na wakacjach w Hiszpanii, stanie się tam ofiarą wypadku samochodowego spowodowanego przez obywatela Belgii i chce pozwać sprawcę do sądu, to nowe regulacje dadzą odpowiedź, którego kraju prawo jest w takich przypadkach stosowane" - mówił Abbing.

Jak wyjaśnił, nowe regulacje będą miały zastosowanie także w przypadku sporów handlowych.

Abbing posłużył się tu przykładem: "Włoska firma produkuje bardzo popularny we Włoszech produkt o nazwie +Reggio+, który jest oznaczony prawnie chronionym znakiem towarowym. Np. słoweński producent nazwał swój produkt +Reggia+ i importuje go do Włoch, próbując osiągnąć zysk dzięki podobieństwu nazw. Włoska firma podaje słoweńską do sądu. Zgodnie z nowymi propozycjami rozprawa toczy się według prawa włoskiego, w którym znaki handlowe są chronione".

Podkreślił, że nowe propozycje będą miały zastosowanie w bardzo szerokim zakresie spraw: w sporach cywilnych, handlowych, biznesowych.

Zdaniem unijnego komisarza Frattiniego "propozycje te są niezbędne, aby osiągnąć europejski jednolity obszar sprawiedliwości, w którym rozwiązania sporów między krajami nie są zależne od tego, w którym kraju toczy się sprawa sądowa".

Katarzyna Rumowska (PAP)

mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)