Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: KE obiecuje, że przypomni Rosji o ropociągu "Drużba"

0
Podziel się:

Komisja Europejska przyrzekła, że będzie
rozmawiać z Rosją w sprawie rurociągu naftowego "Drużba" - podała
w czwartek agencja BNS, powołując się na litewski rząd.

Komisja Europejska przyrzekła, że będzie rozmawiać z Rosją w sprawie rurociągu naftowego "Drużba" - podała w czwartek agencja BNS, powołując się na litewski rząd.

Rosja zawiesiła w ubiegłym roku dostawy ropy do rafinerii w Możejkach na Litwie przez ten rurociąg, tłumacząc to awarią na jednym z odcinków. Od 15 grudnia 2006 roku właścicielem rafinerii w Możejkach jest PKN Orlen.

Zapowiedź rozmów z Rosją jest zawarta w liście wręczonym w czwartek w Brukseli litewskiemu premierowi Gediminasowi Kirkilasowi. List podpisany przez przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso jest adresowany także do premiera Polski i jest odpowiedzią na wcześniejszy list szefów polskiego i litewskiego rządu.

Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział w czwartek PAP, że Polska nie otrzymała jeszcze tego listu. Podkreślono w nim, jak podają służby prasowe litewskiego rządu, że solidarność jest elementem kluczowym w rozwoju polityki Unii w dziedzinie energetyki i w innych sferach.

Sprawa wznowienia dostaw rosyjskiej ropy przez rurociąg "Drużba" ma być jednym z głównych tematów szczytu UE-Rosja - jak zapewniał w czwartek unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs po spotkaniu z premierem Litwy. Szczyt ten zaplanowano na 18 maja w Samarze.

Piebalgs dodał, że zamierza domagać się od Rosji większej przejrzystości przy próbach rozwiązania problemu "Drużby".

Komisja Europejska zapowiada też w swym liście do premierów Polski i Litwy możliwość udziału w finansowaniu analizy celowości realizacji projektu (ang. feasibility study) połączenia systemów gazowych obu krajów.

Premierzy Polski i Litwy: Jarosław Kaczyński i Gediminas Kirkilas omówili na początku marca kwestie budowy połączeń elektroenergetycznych z Litwą oraz możliwości połączenia sieci gazowych. (PAP)

mmp/ mc/ ann/ ura/ rod/

5501 5814 5446 5090 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)