Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE: studia wyższe powszechne, co nie znaczy bezpłatne

0
Podziel się:

Kraje członkowskie UE powinny zapewnić równy
dostęp do studiów wyższych, ale nie oznacza to państwowego
bezpłatnego systemu szkolnictwa wyższego - wskazała w piątek
Komisja Europejska (KE).

Kraje członkowskie UE powinny zapewnić równy dostęp do studiów wyższych, ale nie oznacza to państwowego bezpłatnego systemu szkolnictwa wyższego - wskazała w piątek Komisja Europejska (KE).

"Wbrew powszechnym sądom, państwowe systemy +bezpłatnego+ szkolnictwa wyższego w rzeczywistości nie zapewniają powszechnego i równego dostępu, ani uczestnictwa" - pisze KE w swojej analizie kierunków rozwoju systemów oświaty i kształcenia w krajach członkowskich UE.

KE wychodzi z założenia, że "jako finansowane w pełni przez budżet państwa, systemy te mogą wręcz oznaczać odwróconą redystrybucję środków grup uboższych na korzyść zamożniejszych - jako że koszty edukacji ponoszą wszyscy podatnicy, w tym także niekorzystający z wyższego wykształcenia".

Dlatego KE kładzie nacisk na większe inwestycje w szkolnictwo wyższe, zarówno ze źródeł publicznych jak i prywatnych. By zapewnić "równy dostęp", proponuje pomoc w płaceniu czesnego przez najuboższych studentów.

KE ostrzega, że lekceważenie szans, jakie daje edukacja społeczeństw, kosztuje miliardy euro rocznie. Nawołuje do zwiększenia nakładów na kształcenie przedszkolne, widząc w tym "najskuteczniejszy sposób na zapewnienie podstaw do dalszej edukacji, zabezpieczenie przed porzucaniem nauki, zrównoważenie wyników nauczania oraz ogólnego poziomu umiejętności".

KE przestrzega także przed zbyt wczesnym podziałem uczniów na odrębne "ścieżki" nauczania, co - jej zdaniem - prowadzi do tego, że pochodzenie społeczne uczniów warunkuje osiągane przez nich w szkołach rezultaty.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

16:43 06/09/08

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)