Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE wzywa do wzmocnienia środków ostrożności w związku z ptasią grypą

0
Podziel się:

W ślad za potwierdzeniem wirusa ptasiej grypy
groźnej dla ludzi odmiany H5N1 w Wielkiej Brytanii, Komisja
Europejska zaleciła we wtorek krajom członkowskim UE nakazanie
trzymania drobiu w zamknięciu, by ograniczyć jego kontakt z
dzikimi ptakami przenoszącymi wirusa.

W ślad za potwierdzeniem wirusa ptasiej grypy groźnej dla ludzi odmiany H5N1 w Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska zaleciła we wtorek krajom członkowskim UE nakazanie trzymania drobiu w zamknięciu, by ograniczyć jego kontakt z dzikimi ptakami przenoszącymi wirusa.

Zdaniem Komisji Europejskiej taki obowiązek powinien zostać wprowadzony na wszystkich terenach "wysokiego ryzyka", to znaczy tam, gdzie w pobliżu gospodarstw rolnych występują duże skupiska dzikiego ptactwa, zwłaszcza ptaków wędrownych.

Ponadto wszystkie kraje UE zobowiązano do przeglądu stosowanych obecnie środków zabezpieczających przed pojawieniem się nowych ognisk ptasiej grypy.

Jednocześnie KE uspokaja, że przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności ogniska ptasiej grypy nie zwiększają ryzyka wystąpienia pandemii ludzkiej grypy.

Pozostaje także sceptyczna wobec ewentualnych planów masowych szczepień drobiu przeciwko ptasiej grypie - powątpiewa w skuteczność takich działań na szeroką skalę, nie wykluczając wszakże tej możliwości w konkretnych przypadkach. Szerzej temat ten ma zostać omówiony przez naukowców na specjalnej konferencji w marcu w Weronie.

Ptasia grypa wystąpiła na wielkiej farmie indyków w hrabstwie Sussex we wschodniej Anglii. Wytyczono tam strefy ochronne i wybito dotąd 160 tys. ptaków. Pochodzenia wirusa wciąż nie ustalono.

Wirus H5N1 może być zabójczy dla ludzi, jeśli zarażą się nim bezpośrednio od ptaków. Od 2003 r. zmarły co najmniej 164 osoby zarażone tym wirusem, głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)