Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE wzywa Polskę do zaprzestania dyskryminacji zagranicznych organizacji charytatywnych

0
Podziel się:

Polska dyskryminuje zagraniczne
organizacje charytatywne przyznając ulgi podatkowe z tytułu
darowizn tylko w przypadku organizacji mających siedzibę na
polskim terytorium - uznała we wtorek Komisja Europejska (KE),
zwracając się do polskiego rządu o zmianę prawa.

Polska dyskryminuje zagraniczne organizacje charytatywne przyznając ulgi podatkowe z tytułu darowizn tylko w przypadku organizacji mających siedzibę na polskim terytorium - uznała we wtorek Komisja Europejska (KE), zwracając się do polskiego rządu o zmianę prawa.

Podobne zarzuty KE skierowała do Irlandii.

Komisja uważa, że łamiąc postanowienia traktatowe obydwa państwa dyskryminują zagraniczne organizacje charytatywne, bowiem polskie przepisy o ulgach nie obejmują darowizn dla takich organizacji.

Jeżeli w ciągu dwóch miesięcy Irlandia i Polska nie odpowiedzą "w zadowalający sposób" na list KE, grozi ona skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Jak już powiedziałem w związku z listem Komisji do Wielkiej Brytanii w tej samej kwestii, przepisy rynku wewnętrznego zabraniają dyskryminacji organizacji charytatywnych z innych państw członkowskich - powiedział komisarz UE ds. podatków i ceł Laszlo Kovacs. - Darowizny na rzecz organizacji dobroczynnych z innych państw członkowskich powinny być objęte taki samym traktowaniem podatkowym, jak darowizny na rzecz krajowych organizacji charytatywnych".

Opinię KE, że odmienne traktowanie darowizn na rzecz krajowych organizacji charytatywnych i na rzecz organizacji charytatywnych z innych państw jest sprzeczne z prawem, potwierdził w niedawnym wyroku Trybunał Sprawiedliwości.

Komisja Europejska rozwiewa ewentualne wątpliwości polskiego fiskusa co do wykorzystania pieniędzy przekazanych zagranicznym organizacjom.

"Jeżeli Irlandia lub Polska chcą sprawdzić, czy aktywa i przychody organizacji charytatywnych z innych państw członkowskich są wykorzystywane wyłącznie na cele charytatywne, mogą zwrócić się o pomoc do państw członkowskich, w których organizacje te mają siedzibę, na podstawie dyrektywy o wzajemnej pomocy z 1977 roku" - przypomina KE.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)