Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE wzywa Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej

0
Podziel się:

28.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska wezwała we wtorek Rosję
do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej, która jest
podstawowym aktem Unii Europejskiej, otwartym także dla innych
krajów, dotyczącym rynku energii. Przypomniała też, że "stabilna i
przewidywalna" sytuacja w Rosji jest warunkiem wstępnym inwestycji
zagranicznych, także w zakresie energetyki.

28.2.Bruksela (PAP) - Komisja Europejska wezwała we wtorek Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej, która jest podstawowym aktem Unii Europejskiej, otwartym także dla innych krajów, dotyczącym rynku energii. Przypomniała też, że "stabilna i przewidywalna" sytuacja w Rosji jest warunkiem wstępnym inwestycji zagranicznych, także w zakresie energetyki.

Karta, podpisana w grudniu 1991 roku przez 46 państw, w tym Polskę, ma charakter deklaracji gospodarczo-politycznej i przewiduje m.in. swobodny wzajemny dostęp do rynków energii państw- sygnatariuszy. Dla prywatnych inwestorów Karta jest pewną gwarancją zasad w tej dziedzinie, ponieważ zakłada dostęp do zasobów energetycznych i ich eksploatacji na zasadach handlowych bez jakiejkolwiek dyskryminacji, a także ułatwienie dostępu do infrastruktury transportowej energii w celach międzynarodowego tranzytu.

Okazją do wymiany poglądów było wtorkowe spotkanie w Brukseli unijnego komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa i rosyjskiego ministra przemysłu i energetyki Wiktora Christienki. Uzgodnili oni, że w ramach współpracy w dziedzinie energetyki Rosja i UE najwięcej uwagi poświecą bezpieczeństwu dostaw surowców i tworzeniu klimatu do inwestycji - wynika z komunikatu Komisji Europejskiej.

Piebalgs i Christienko zapowiedzieli dalszy dialog w zakresie inwestycji, handlu, infrastruktury i wydajności energetycznej, "szczególnie w kontekście bezpieczeństwa dostaw i zmian klimatycznych".

Katarzyna Rumowska, Michał Kot (PAP)

mc/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)