Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisarz Fuele: porozumienie ws. otwarcia negocjacji z Czarnogórą

0
Podziel się:

Komisarz ds. rozszerzenia UE Sztefan Fuele poinformował we
wtorek przy okazji spotkania ministrów ds. europejskich w Luksemburgu o osiągnięciu porozumienia w
sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą.

Komisarz ds. rozszerzenia UE Sztefan Fuele poinformował we wtorek przy okazji spotkania ministrów ds. europejskich w Luksemburgu o osiągnięciu porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą.

Fuele napisał na Twitterze, że cieszy się z rekomendacji wydanej przez unijnych ministrów ds. europejskich w sprawie rozpoczęcia rozmów z Podgoricą - podała agencja AFP. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji ma być potwierdzona na szczycie UE, który odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek w Brukseli.

Czarnogórska komisja ds. integracji europejskiej, odpowiedzialna za kontakty z Brukselą, oświadczyła tymczasem, że kraj jest przygotowany do kolejnego etapu zbliżenia z UE. Podgorica ma nadzieję, że na szczycie UE zostanie ustalona data rozpoczęcia negocjacji.

"Istnieje szansa, że otrzymamy termin rozmów, jak się tego oczekuje. Wiemy jednak, że Szwecja czy Francja mogą blokować i opóźniać tę datę. Powodem jest to, że nie rozwiązaliśmy problemów korupcji i przestępczości zorganizowanej" - powiedział w czarnogórskim radiu Antena M członek parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i integracji europejskiej Slaven Radunović.

Według czarnogórskich mediów zgoda na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych obwarowana będzie twardymi warunkami do spełnienia.

Starania Czarnogóry o zbliżenie z Unią uległy przyśpieszeniu po odłączeniu się bałkańskiego kraju od Serbii i uzyskaniu niepodległości w 2006 roku. W grudniu 2010 roku Czarnogóra otrzymała status kandydata UE.

Na jesieni 2011 r. Komisja Europejska zaproponowała, po pozytywnej ocenie postępów dokonanych przez kraj kandydacki, rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Na szczycie UE w grudniu 2011 r. decyzja w tej sprawie została jednak odłożona.

Z sześciu dawnych republik jugosłowiańskich na razie do Unii Europejskiej przyjęto tylko Słowenię - w 2004 roku. Chorwacja ma zostać członkiem UE w lipcu 2013 roku. Status kandydata mają Serbia i Maceodnia.(PAP)

lep/ kar/

11708539 11707932

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)