Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Europejska namawia: mniej dźwigaj

0
Podziel się:

Pod hasłem "Mniej dźwigaj" Komisja Europejska
zainaugurowała w poniedziałek kampanię walki ze schorzeniami
układu mięśniowo-szkieletowego (ang. MSD, musculoskeletal
disorders), które dotykają w UE miliony pracowników i są
najczęstszymi schorzeniami związanymi z pracą.

Pod hasłem "Mniej dźwigaj" Komisja Europejska zainaugurowała w poniedziałek kampanię walki ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego (ang. MSD, musculoskeletal disorders), które dotykają w UE miliony pracowników i są najczęstszymi schorzeniami związanymi z pracą.

Ze statystyk wynika, że co czwarty pracownik w Unii Europejskiej skarży się na bóle kręgosłupa, a niemal tyle samo (23 proc.) - na bóle mięśniowe. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego są najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy. W niektórych państwach członkowskich 40 proc. kosztów odszkodowań wynika z występowania MSD i sięga nawet 1,6 proc. produktu krajowego brutto PKB.

"Wyeliminowanie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego jest priorytetem dla UE, jeżeli mamy tworzyć w Europie liczniejsze i lepsze miejsca pracy. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne, będziemy prawdopodobnie musieli pracować dłużej, co sprawia, że zmierzenie się z tym problemem już teraz nabiera ogromnej wagi" - tłumaczył komisarz ds. zatrudnia i społecznych Vladimir Szpidla.

Kampanię "Mniej dźwigaj" prowadzi Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Ograniczeniu występowania MSD ma służyć zintegrowane zarządzanie w pracy oraz zaangażowanie ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców. Elementem kampanii są nagrody "za dobrą praktykę" przyznawane firmom i instytucjom, które w wyjątkowy i innowacyjny sposób przyczyniły się do walki ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego powodowane są głównie przez ręczne przenoszenie, częste zginanie się i wyginanie, ciężką pracę fizyczną i wibrację całego ciała. Ryzyko wystąpienia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego może wzrastać wraz z tempem pracy, niskim zadowoleniem z wykonywanych zadań, wysokimi wymaganiami ze strony przełożonych i stresem. Występowanie MSD wpływa też negatywnie na inne aspekty zdrowia.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)