Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Europejska za ściślejszym nadzorem nad bronią palną

0
Podziel się:

3.3.Bruksela (PAP/Reuters,wł.) - Komisja Europejska zaproponowała
w piątek zaostrzenie kontroli nad handlem bronią palną, w tym
obowiązkowe przechowywanie danych o sprzedaży każdego jej
egzemplarza przez 10 lat.

3.3.Bruksela (PAP/Reuters,wł.) - Komisja Europejska zaproponowała w piątek zaostrzenie kontroli nad handlem bronią palną, w tym obowiązkowe przechowywanie danych o sprzedaży każdego jej egzemplarza przez 10 lat.

Propozycja dotyczy broni o przeznaczeniu cywilnym, przede wszystkim myśliwskiej i sportowej.

Jak głosi komunikat Komisji, przyjęte w 1991 roku przez Unię Europejską ustawodawstwo w sprawie kontroli sprzedaży i posiadania broni wymaga dostosowania do wytycznych ONZ.

"Śledzenie broni palnej ma żywotne znaczenie w walce z przestępczością zorganizowaną" - oświadczył unijny komisarz do spraw przedsiębiorstw i przemysłu Guenter Verheugen.

Na mocy obecnych unijnych przepisów handlujący bronią są obowiązani przechowywać informacje o wszystkich egzemplarzach nabytych bądź sprzedanych w ciągu ubiegłych pięciu lat. Każda metryka musi zawierać typ broni, markę producenta, kaliber, numer seryjny oraz nazwisko i adres dostawcy i nabywcy.

Komisja chce obecnie przedłużyć termin przechowywania tych danych do dziesięciu lat. Według niej każde państwo powinno mieć swobodę w ustalaniu tego, czy rejestry prowadzić będą sami handlujący, czy też organy administracji publicznej. W Polsce zajmuje się tym policja.

KE chce także wprowadzić zreformowane jednolite zasady oznaczania broni przez producentów, by ułatwić jej identyfikowanie. Postuluje jednocześnie zaostrzenie sankcji karnych za nielegalną produkcję i sprzedaż broni.

Unia zezwala poszczególnym krajom na surowsze od własnych wymogów zasady kontroli nad bronią palną. Tak właśnie jest w Polsce, gdzie pozwolenie na broń nie może być wydane osobie, która nie ukończyła 21 lat, podczas gdy przepisy UE obniżają tę granicę wiekową o trzy lata.

W Polsce osoba, która występuje o pozwolenie na broń, musi zdać egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się nią.

Dyrektywa unijna mówi, że pozwolenie na broń można wydać osobie, która "przedstawi ważną przyczynę" i która "nie stanowi zagrożenia dla samej siebie, porządku publicznego oraz bezpieczeństwa publicznego". Polskie prawo jest w tym zakresie bardziej precyzyjne - od osoby, która stara się o pozwolenie, wymaga przedstawienia orzeczeń lekarskiego i psychologicznego.

Poszczególne państwa mają też różne standardy w odniesieniu do użytkowania broni. W Wielkiej Brytanii, gdzie gładkolufową broń myśliwską może nabyć praktycznie każda niekarana osoba, obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy w sprawie jej przechowywania. Dubeltówka musi znajdować się w skrzyni przymocowanej na stałe do konstrukcji domu i zaopatrzonej w dwa zamki, a amunicję trzeba bezwzględnie składować oddzielnie. Policja weryfikuje to w trakcie domowych wizyt.

Nowe propozycje Komisji Europejskiej w sprawie nadzoru nad bronią palną zostaną przedstawione do zatwierdzenia unijnym ministrom i Parlamentowi Europejskiemu. (PAP)

dmi/ ktt/

6396

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)