Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE kontra reżim. Rozszerzają sankcje

0
Podziel się:

Na czarną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowym dopisano 19 osób.

UE kontra reżim. Rozszerzają sankcje
(jepoirrier/CC/Flickr)
bESilsJN

Ministrowie spraw zagranicznych UE postanowili w poniedziałek rozszerzyć unijną czarną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów. Na listę dopisano 19 nowych osób, w tym sędziów skazujących opozycjonistów.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji na Białorusi w styczniu UE wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa. W poniedziałek ministrowie zdecydowali o rozszerzeniu listy o 19 osób.

Dopóki decyzja ministrów spraw zagranicznych nie zostanie przetłumaczona na wszystkie języki i opublikowana Dzienniku Urzędowym UE, aneksy do decyzji Rady UE, gdzie są nazwiska nowych osób objętych sankcjami, pozostają poufne.

bESilsJP

Wiadomo, że wśród tych osób są przedstawiciele białoruskiego wymiaru sprawiedliwości bezpośrednio zaangażowani w wydawanie wyroków na tle politycznym, a także rektorzy szkół, z których wydalani są działający w opozycji studenci.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruscy;opozycjonisci;chca;pomocy;putina,142,0,793742.html) Białoruscy opozycjoniści chcą pomocy Putina

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton już w piątek zapowiedziała nowe sankcje, potępiając trwające na Białorusi procesy i wyroki skazujące przedstawicieli opozycji. _ - UE potępia kontynuowanie zatrzymań, procesy i wyroki z przyczyn politycznych wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i liderów opozycji, w tym byłych kandydatów na prezydenta _ - oświadczyła Ashton. Wyraziła zaniepokojenie zwłaszcza zarzutami o stosowanie tortur, zastraszanie i nieprawidłowości w wymiarze sprawiedliwości.

Zapowiedziała, że UE rozszerzy nałożone na Białoruś 31 stycznia sankcje wizowe i zamrożenie aktywów o nowe osoby odpowiedzialne za represje.

bESilsJV

_ - Lista osób objętych ograniczeniami pozostaje otwarta i może podlegać ciągłej rewizji, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji. W szczególności UE zamierza objąć nimi białoruskich urzędników, takich jak sędziowie i prokuratorzy bezpośrednio zaangażowani w wyroki osób na tle politycznym i w prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego _ - powiedziała Ashton.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t132208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostra;reakcja;bialorusi;na;krytyke;ze;strony;ue,251,0,774395.html) Ostra reakcja Białorusi na krytykę ze strony UE Obserwatorzy domagają się jawności procesów osób, które brały udział w grudniowych zamieszkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t130922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ue;zniesie;sankcje;jesli;bialorus;zwolni;wiezniow,107,0,765803.html) UE zniesie sankcje, jeśli Białoruś zwolni więźniów Na szczycie w Brukseli szefowie państw UE potępią też przemoc w Egipcie.
bESilsKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)