Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Kontynuacja warszawskiej konferencji wsparcia Białorusi

0
Podziel się:

W Brukseli odbyło się w poniedziałek spotkanie koordynacyjne krajów i
instytucji, które w lutym w Warszawie na konferencji "Solidarni z Białorusią" zadeklarowały 87 mln
euro na wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Koordynacją zajmuje się KE.

W Brukseli odbyło się w poniedziałek spotkanie koordynacyjne krajów i instytucji, które w lutym w Warszawie na konferencji "Solidarni z Białorusią" zadeklarowały 87 mln euro na wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Koordynacją zajmuje się KE.

"Dzisiejsze spotkanie jest ważną okazją, by dalej okazywać naszą solidarność z narodem i społeczeństwem obywatelskim Białorusi. Pomoże ono zapewnić, że międzynarodowa pomoc, udzielana w tym trudnym okresie, jest ukierunkowana i służy konkretnemu wsparciu" - oświadczył komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele.

W warszawskiej konferencji zorganizowanej przez polskie MSZ uczestniczyło 36 delegacji z różnych państw, także pozaunijnych oraz organizacji międzynarodowych, takich jak Rada Europy, OBWE, Bank Światowy, oraz przedstawiciele białoruskiej opozycji. Komisja Europejska zadeklarowała tam wsparcie z unijnego budżetu w wysokości 17,3 mld euro na lata 2011-13, czyli czterokrotność wcześniej przewidywanej kwoty (4 mln euro). Wsparcie będzie przekazane organizacjom pozarządowym, niezależnym mediom i represjonowanym studentom.

KE przewiduje trzy kanały wsparcia: zwiększone finansowanie w ramach Instrumentu Demokracji i Praw Człowieka i Organizacji Pozarządowych; doroczne dofinansowanie w wysokości miliona euro Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego na wygnaniu w Wilnie; specjalna pomoc dla studentów, którzy np. są wydalani z uczelni za działalność opozycyjną.

Dodatkowo KE przeznaczyła 1,7 mln euro na pilną pomoc dla ofiar i rodzin ofiar represji po wyborach prezydenckich 19 grudnia.

Nie wszystkie państwa złożyły deklaracje wsparcia finansowego białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Wielokrotnie padały natomiast oferty możliwości studiowania w krajach UE dla białoruskich studentów.

Polska ze swojej strony już kilka tygodni temu postanowiła zwiększyć dwukrotnie - z 20 do 40 mln złotych - pomoc dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

W reakcji na powyborcze represje wobec opozycji na Białorusi w styczniu UE wznowiła sankcje wizowe wobec 158 przedstawicieli reżimu Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki i jego dwóch synów, oraz zamroziła ich aktywa. Jest gotowa rozszerzyć listę osób objętych zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów oprzedstawicieli wymiaru sprawiedliwości zaangażowanych w procesy przedstawicieli opozycji; nowe sakcje mają objąć także rektorów szkół, z których wydalani są zaangażowani w działalność opozycyjną studenci.(PAP)

kot/ icz/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)