Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: List Komisji Europejskiej do Francji ws. fuzji GDF i Suezu

0
Podziel się:

3.3.Bruksela (PAP/Reuters) - Komisja Europejska poinformowała w
piątek o przesłaniu Francji listu, wyrażającego wątpliwości w
sprawie planowanego połączenia dwóch spółek branży energetycznej
dla stworzenia "narodowego lidera".

3.3.Bruksela (PAP/Reuters) - Komisja Europejska poinformowała w piątek o przesłaniu Francji listu, wyrażającego wątpliwości w sprawie planowanego połączenia dwóch spółek branży energetycznej dla stworzenia "narodowego lidera".

Wcześniej Włochy oskarżyły Francję, że przejęcie prywatnej francusko-belgijskiej firmy dostaw prądu i wody Suez przez państwową spółkę gazowniczą Gaz de France (GDF) odbywa się w sposób protekcjonistyczny, eliminujący ofertę zakupową włoskiej spółki energetycznej Enel.

W swym liście Komisja domaga się od Francji złożenia wyjaśnień w terminie do 17 marca.

Jak zaznacza Reuters, jest to potencjalnie pierwszy krok w postępowaniu, jakie Bruksela może podjąć, gdyby potwierdziły się włoskie oskarżenia o łamaniu przez Francję zasad wolnej konkurencji i swobodnego przepływu kapitału.

Partnerem Enelu w ofercie przejęcia Suezu była francuska spółka usług publicznych Veolia, która jednak w ubiegłym tygodniu wycofała się z tego przedsięwzięcia. Strona włoska uważa, że stało się to w ramach forsowania fuzji Suezu z GDF.

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Charlie McCreevy skierował w czwartek do Francji list, ponieważ rezygnacja Veolii z ubiegania się o Suez wywołała wątpliwości co do przestrzegania unijnych przepisów o wolnym transferze kapitału - poinformował w piątek rzecznik komisarza Oliver Drewes.

"Pewne dostarczone nam informacje dały i dają wskazania, że naruszono niektóre zasady (unijne)" - powiedział Drewes.

Oznacza to zaostrzenie stanowiska Komisji w porównaniu z jej wcześniejszymi deklaracjami, że w sprawie Suezu nie złamano obowiązujących w Unii reguł rynkowych.

"Chcemy uzyskać informacje o pewnym ciągu wydarzeń, które odnoszą się głównie do wycofania się Veolii ze wspólnej oferty z Enelem. Dla utrzymania zaufania do rynków i zapewnienia równego traktowania uczestników rynku jest bardzo ważne, by zostały ujawnione fakty związane z tą ofertą, byśmy na tej podstawie mogli zobaczyć, czy przestrzegano wszystkich zasad i reguł" - podkreślił Drewes.

Na mocy przygotowywanej umowy połączeniowej, państwowy koncern GDF ma przejąć dwukrotnie od niego większy prywatny koncern Suez. Transakcja nastąpi poprzez wymianę akcji obu spółek w proporcji jeden do jednego. By uwiarygodnić tę operację finansowo, Suez wypłaci wcześniej swym akcjonariuszom specjalną dywidendę w kwocie 1,25 mld euro. Zdaniem obserwatorów, w rzeczywistości światowy koncern Suez zintegruje skupionego w znacznej mierze na Francji dostawcę gazu GDF.

Suez jest drugim największym w świecie operatorem wodociągów, zaś w skali europejskiej piątym największym dostawcą prądu i szóstym gazu. Jego roczne obroty wynoszą 40,7 mld euro, z czego 29,3 mld przypada na energetykę. Obroty Gaz de France, drugiego największego europejskiego dostarczyciela gazu, sięgają 18,1 mld euro rocznie.

Rząd Francji oficjalnie zaprzecza, by celem fuzji GDF i Suezu było niedopuszczenie Enelu do krajowego rynku energetycznego. (PAP)

dmi/ ro/ 3829 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)